Graf Zero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Graf Zero
Count Zero
Autor

William Gibson

Typ utworu

cyberpunk, science fiction, antyutopia

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1986

Wydawca

Victor Gollancz Ltd

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1997

Wydawca

Prószyński i S-ka

Przekład

Piotr W. Cholewa

poprzednia
Neuromancer
następna
Mona Liza Turbo

Graf Zero (tytuł oryg. Count Zero) – powieść science fiction napisana przez Williama Gibsona, po raz pierwszy wydana w 1986 roku. Jest środkową częścią Trylogii ciągu zawierającej również książki Neuromancer i Mona Liza Turbo, i tworzy wraz z nimi sztandarowy przykład podgatunku cyberpunk.

Polskie wydanie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce wydana w 1997 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka w tłumaczeniu Piotra Cholewy. Na wyróżnienie zasługuje świetnie przełożona dwuznaczność tytułu powieści, oznaczającego fragment programu komputerowego, ale także tytuł hrabiowski. W polskim przekładzie określenie "graf" także ma odniesienia zarówno do nauk matematycznych, jak i do tytulatury szlacheckiej.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W powieści splatają się trzy wątki: początkującego "kowboja" sieciowego Bobby’ego, o pseudonimie "Graf Zero", młodej marszandki Marly oraz najemnika Turnera. Żółtodziób Bobby zostaje wplątany w testowanie nieznanego oprogramowania, pakując się po szyję w porachunki sieciowych kapłanów voodoo i milionerów świata przyszłości. Marly, skompromitowana przez aferę ze znalezieniem "nieznanego" obrazu popularnego malarza, zostaje wynajęta przez żyjącego w wirtualnej rzeczywistości multimilionera i mecenasa sztuki Vireka do poszukiwania autora niezwykłych prac. Turner zaś, wypełnia typowe dla siebie zadanie, kierowania akcją wyrwania spod kontroli potężnej technokorporacji pracującego dla niej genialnego programisty. Wątki spaja postać Josefa Vireka, wzorowanego na Howardzie Hughesie wpływowego bogacza, który okazuje się także zleceniodawcą Turnera oraz prześladowcą Bobbyego, a wszystkie działania zmierzają do ocalenia jego zanikającej jaźni.