Graft-Versus-Host Disease

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
GVHD
ICD-10 T86
Niepowodzenie i odrzut przeszczepu narządów i tkanek
T86.0 Odrzut przeszczepu szpiku kostnego. Reakcja gospodarza przeciw przeszczepowi.

Graft-Versus-Host Disease, GVHD, czyli choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi to rodzaj fizjologicznej (choć np. w transplantologii hematologicznej często niepożądanej) reakcji zachodzącej w organizmie biorcy przeszczepu pod wpływem wprowadzonych do niego obcych antygenowo limfocytów.

Limfocyty T przyjęte od dawcy naciekają (obce dla nich) tkanki gospodarza i doprowadzają do ich niszczenia. Najczęściej zajmowanymi narządami są skóra, przewód pokarmowy i wątroba. Usunięcie zawiesiny limfocytów z materiału przeszczepowego zmniejsza ryzyko GVHD. Z drugiej strony, nieobecność leukocytów w przeszczepie wzmaga ryzyko reakcji gospodarz przeciwko przeszczepowi i w efekcie odrzucenia przeszczepu.

Odpowiednik reakcji GVH, w której komórki dawcy atakują antygeny obecne na powierzchni komórek nowotworowych wykorzystywany jest w terapii białaczek (tzw. reakcja Graft-Versus-Leukemia, GVL).

GVHD jest ciężką chorobą mogącą prowadzić nawet do śmierci pacjenta. O chorobie GVH mówi się jako ostrej, kiedy rozwija się w ciągu 100 dni od przeszczepu i jako przewlekłej, gdy pojawia się po tym czasie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Immunologia. M. Jakóbisiak (red.). Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998. ISBN 8301126051.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.