Graham Hancock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Graham Hancock (ur. 2 sierpnia 1950 w Edynburgu) – angielski pisarz i dziennikarz.

Młodość spędził na terenie Indii, gdzie jego ojciec pracował jako chirurg. Po powrocie do Wielkiej Brytanii ukończył socjologię na uniwersytecie w Durham w 1973 r. Jak sam podaje, nie ma przygotowania naukowego z zakresu archeologii.

Autor książek zajmujących się tajemnicami przeszłości, mitologią, zagadnieniami kryptoarcheologii, kryptoastronomii i paranauki. Głosiciel teorii, że wszystkie cywilizacje ziemskie pochodzą od jednej i wspólnej kultury, od matki kultur. Miał swój wkład w rozwinięcie teorii dotyczącej daty granicznej Kalendarza Majów (21 grudnia 2012). Jego najpopularniejsza teoria (zaproponowana wraz z Robertem Bauvalem) to odmienny sposób datowania powstania piramid oraz Sfinksa w Gizie na podstawie badań astronomicznych oraz geologicznych - według tej teorii piramidy w Gizie mają ok. 12500 lat, a Sfinks co najmniej 7000 lat.

Ze względu na głoszone teorie, sposób dochodzenia do nich oraz sposób interpretacji znalezisk archeologicznych, często odmienny od interpretacji archeologii klasycznej - nie znajduje poparcia wśród naukowców, przez których określany jest mianem pseudoarcheologa. Książki Hancocka wydano na całym świecie w przekładach na 27 języków i w ogólnym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy.

Jako dziennikarz publikował w takich czasopismach jak: The Times, The Sunday Times, The Independent, The Guardian i The Economist.

Dorobek literacki (angielskie tytuły książek)[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]