Przejdź do zawartości

Graham Linehan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Graham Linehan
Ilustracja
Zdjęcie z 2013
Data i miejsce urodzenia

22 maja 1968
Irlandia

Zawód

scenarzysta, reżyser, aktor

Strona internetowa

Graham Linehan (ur. 22 maja 1968) – irlandzki scenarzysta, reżyser i aktor telewizyjny. Niemal całe swoje zawodowe życie spędził w Wielkiej Brytanii, gdzie współtworzył kilka popularnych seriali komediowych. W Polsce najlepiej znanym spośród nich są Technicy-magicy (The IT Crowd).

Kariera

[edytuj | edytuj kod]

Linehan zakończył edukację na katolickiej szkole średniej, po czym podjął pracę jako dziennikarz magazynu Hot Press, poświęconego muzyce rockowej. Tam poznał Arthura Mathewsa, wraz z którym wkrótce później wyjechał do Londynu, gdzie stworzyli duet scenarzystów pisujących dla różnych telewizyjnych programów i seriali komediowych, m.in. Fast Show czy Alan Smith and Jones. W 1995 wyemitowano pierwszą serię serialu Ojciec Ted, który był pierwszym projektem stworzonym w całości przez Linehana i Matthewsa. Wyprodukowany dla telewizji Channel 4 serial, opowiadający o perypetiach księży i wiernych w pewnej parafii katolickiej na irlandzkiej prowincji, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów i krytyki[1]. Doczekał się łącznie trzech serii, z których ostatnia była emitowana wiosną 1998 roku.

Kolejnym przedsięwzięciem obu autorów był serial Big Train, będący zbiorem skeczy ich autorstwa. Linehan wycofał się z tego projektu po pierwszej serii. Matthews napisał serię drugą sam, po czym serial został zakończony. Tymczasem Linehan nawiązał współpracę z innym Irlandczykiem, komikiem Dylanem Moranem. Wspólnie stworzyli serial Księgarnia Black Books (2000–2004), w którym dodatkowo Moran zagrał główną rolę. We wszystkich tych trzech serialach Linehan był nie tylko współscenarzystą, lecz także reżyserem części odcinków.

W roku 2006 Channel 4 rozpoczął emisję serialu Technicy-magicy, będącego całkowicie autorskim dziełem Linehana, który jest jego jedynym scenarzystą i reżyserem. Jak mówił w wywiadach, jego zamysłem przy tej produkcji było odejście od stylistyki mockumentary, która zdominowała w ostatnich latach brytyjską komedię telewizyjną za sprawą takich twórców jak Ricky Gervais, i powrót do klasycznego sitcomu, nagrywanego przed żywą publicznością[2]. Dotychczas zrealizowano trzy serie, zaś w roku 2010 ma zostać wyemitowana czwarta. Serial dotarł również do Polski, gdzie był pokazywany przez TVP2, a później także Comedy Central Polska.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mary Cummins. Review of Father Ted. „The Irish Times”, 1996-04-25. 
  2. Graham Linehan Interview - The IT Crowd - British Comedy Guide. [dostęp 2010-03-04].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]