Grakliani Gora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanowisko Grakliani

Grakliani Gora (gruz. გრაკლიანი გორა) – stanowisko archeologiczne na wzgórzu w pobliżu Kaspi we wschodniej Gruzji, gdzie odkryto liczne artefakty z okresu od epoki kamienia do starożytności oraz napisy w nieznanym alfabecie datowane na XI–X w. p.n.e.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Grakliani leży we wsi Igoeti w pobliżu Kaspi we wschodniej Gruzji przy trasie autostrady z Tbilisi do Leselidze[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko zostało odkryte w 2007 roku podczas prac przy poszerzaniu autostrady z Tbilisi do Leselidze[1]. W 2015 roku zostało uznane za zabytek[2]. Prace archeologiczne prowadzone były przez naukowców z Tbiliskiego Uniwersytetu Państwowego pod kierownictwem[3] Vakhtanga Licheliego[4][5].

Dwa miesiące prac przyniosły odkrycie ponad 35 tys. artefaktów (m.in. zabawek i naczyń glinianych[5]), grobów i pozostałości osad z VII w. p.n.e.[4]. Znaleziono tu m.in. kilka złotych i brązowych dysków datowanych na IV w. p.n.e., a także pieczęcie, używane do oznaczania dokumentów prawnych, które mają pochodzić z miasta Uruk w Mezopotamii[4].

Stanowisko skrywa artefakty w jedenastu warstwach[6] z okresu od epoki kamienia do starożytności – IV–I w. p.n.e.[1]}

W 2015 roku odkryto tu napisy wyrzeźbione na piedestale dwóch kamiennych ołtarzy świątynnych, dedykowanych bogini płodności z ok. VII w. p.n.e., których nie można przypisać żadnemu znanemu alfabetowi[6][5]. W 2016 roku powstanie napisów zostało datowane na ok. X–XI w. p.n.e.[6]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]