Grana padano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Grana Padano)
Grana padano
ser
Ilustracja
Dojrzewające sery Grana Padano
Rodzaj

sery z krowiego mleka

Miejsce powstania

Włochy
Nizina Padańska: Piemont, Lombardia, Emilia-Romania, Prowincja Trydent, Wenecja Euganejska

Uwagi
  • czas dojrzewania od roku do dwóch lat
Strona internetowa

Grana padano – rodzaj włoskiego sera, produkowany z mleka krowiego. Ser ten jest zaliczany do serów dojrzewających, twardych, podpuszczkowych.

Grana padano to jeden z najbardziej znanych serów włoskich, mający znak jakości DOP (Denominazione di Origine Protetta), który posiada od 1955 roku[1]. Dojrzewanie sera trwa od roku do dwóch lat. Przebiega w dobrze wentylowanej piwnicy w temperaturze od 15 do 20 stopni C. Miąższ jest twardy, granulowany, zauważalne są w nim pęknięcia. Skóra twarda, gruba, oliwiona, koloru żółtozłotego, wraz z dojrzewaniem ciemniejąca[1].

Jego nazwa składa się z rzeczownika grana (ziarno), opisującego ziarnistą strukturę sera oraz przymiotnika padano (padański), określającego miejsce wytwarzania – Nizinę Padańską (Regiony: Piemont, Lombardia, Emilia-Romania, Trydent, Wenecja Euganejska).

Ser produkuje się od XII wieku, a za twórców uważa się cystersów z Chiaravalle. Zawartość tłuszczu – 32%. Ser grana padano jest przeważnie spożywany po utarciu na tarce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beata L. Bomertówna, SERY W Europie, Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 63, ISBN 83-05-13409-1, OCLC 749973049.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]