Granatnik XM25 ABW

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
XM25
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent Heckler & Koch, ATK
Rodzaj granatnik samopowtarzalny
Historia
Prototypy 2005
Dane techniczne
Kaliber 25 mm
Magazynek 6 nab.
Wymiary
Długość 737 mm
Masa
broni poniżej 5,45 kg (niezaładowanej)
Inne
Zasięg skuteczny 500 m (cele punktowe)
1000 m (cele powierzchniowe)

XM25 Air Burst Weapon (ABW) – amerykański granatnik samopowtarzalny kalibru 25 mm, umożliwiający zaprogramowanie odległości w jakiej wybuchnie granat. Laserowy dalmierz mierzy odległość, w jakiej znajduje się cel, a żołnierz wprowadza korektę od 3 metrów przed celem do 3 metrów za nim. Możliwe jest więc precyzyjne rażenie przeciwnika ukrytego za przeszkodą terenową[1] .

W 2004 roku postanowiono podzielić program XM29 OICW na dwa programy: karabinu szturmowego XM8 i granatnika XM25. Nowy granatnik miał być bronią samopowtarzalną. Ze względu na niską skuteczność granatów 20 mm zastosowanych w XM29, zdecydowano o zwiększeniu kalibru do 25 mm. nowy granatnik miał być wyposażony w elektroniczny celownik połączony z systemem kierowania ogniem.

Jednocześnie rozpoczęto prace nad rodziną granatów 25 mm. Opracowane zostały granaty:

Sześć prototypów nowej broni zostało dostarczonych US Army 27 kwietnia 2005 roku. Miały być one wykorzystane do testów w warunkach polowych. Rozpoczęto też prace nad bronią kombinowaną będącą połączeniem granatnika XM25 z pistoletem maszynowym klasy PDW. Broń ta jest rozwijana w ramach programu Future Combat Systems.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kleiner Kurt: Radio-controlled bullets leave no place to hide (ang.). New Scientist. [dostęp 2010-10-28].