Grand Theft Auto 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grand Theft Auto 2
Ilustracja
Logo gry
Producent DMA Design
Wydawca Rockstar Games
Seria gier Grand Theft Auto
Wersja 11.44
Data wydania PlayStation:
22 października 1999
PC:
27 października 1999[1]
PL: 15 lipca 2000[1]
Dreamcast:
2 maja 2000
GameBoy Color:
25 grudnia 2000
Gatunek akcja
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Mature[2]
ACB: MA 15+
PEGI: 18[3]
Wymagania sprzętowe
Platforma PC, PlayStation, Dreamcast, Game Boy Color
Nośniki * PC: CD-ROM (1)* PSX: CD-ROM (1)* DC: GD-ROM (1)* GBC: kartridż (1), Steam
Wymagania
Kontrolery klawiatura lub kontroler konsoli
Strona internetowa

Grand Theft Auto 2 (GTA 2) – komputerowa gra akcji wydana 22 października 1999, druga część serii Grand Theft Auto. Producentem gry jest DMA Design. Gra została wydana na PC, PlayStation, Dreamcasta i na Game Boya Color.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem gracza, podobnie jak w poprzedniej części, jest zdobycie określonej ilości pieniędzy, co umożliwia przejście do kolejnego poziomu (dzielnicy miasta). Otrzymuje się je za dokonywanie przestępstw – morderstw, kradzieży pojazdów, niszczenie mienia, ucieczkę przed policją i przede wszystkim za wykonywanie zadań zlecanych przez przedstawicieli gangów występujących w danym mieście. Możliwa jest także gra w trybie wieloosobowym.

Akcja gry osadzona jest w niedalekiej przyszłości w fikcyjnym mieście nazwanym Anywhere City. Głównym bohaterem jest Claude Speed, przestępca świeżo wypuszczony z więzienia, który pracuje dla siedmiu różnych gangów[4].

W wersji na GBC Claude Speed nie występuje, a zamiast niego gracz ma sześciu opcjonalnych protagonistów do wyboru.

Innowacje w porównaniu z poprzednią częścią[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do pierwszej części, twórcy zamiast trzech różnych miast stworzyli jedno wielkie, podzielone na trzy części, zwane dystryktami. Każdy z nich jest z kolei podzielony na terytoria opanowane przez trzy zwalczające się gangi i część neutralną, nienależącą do żadnego z nich. W dzielnicach opanowanych przez gangi poza zwykłymi mieszkańcami na ulicach pojawia się wielu przestępców należących do danej grupy, co jest nowością w porównaniu z GTA, gdzie gracz nigdy nie widział swych „pracodawców”, kontaktując się z nimi jedynie przez telefon. Dodatkowo za wykonanie wszystkich zadań w dystrykcie pojawia się kolejne zadanie, w którym musimy uważać na nasze życie, bowiem szefowie gangów odkrywają prawdę o pracy na wszystkie fronty i postanawiają zabić głównego bohatera. Naszym zadaniem jest wtedy zabić każdego bossa mafii. Sprawa bardziej się komplikuje pod koniec trzeciego dystryktu, ponieważ w momencie rozpoczęcia trzeciej misji ludzie wpadają w szał i/lub panikę i próbują zabić głównego bohatera. Oprócz tego są mniejsze miasteczka osadzone w różnych miejscach (np. wysepki), które służą jako miejsca do rozgrywania bonusów. Pociągów (niewystępujących w wersji na GBC) nie można już ukraść, lecz zniszczyć (nie w wersji na PSX).

Innowacją są także służby porządkowe. Poza znaną z poprzedniej części policją w pogoń za graczem ruszają także oddziały SWAT, FBI oraz amerykańska Gwardia Narodowa.

Grafika i dźwięk[edytuj | edytuj kod]

Grafika już w momencie wypuszczenia gry nie stała na najwyższym poziomie, odbiegała jakością od innych wydanych w tym okresie gier takich jak Driver. Była to kontynuacja widoku z góry znanego z pierwszej części serii Grand Theft Auto. Teren, czyli budynki, drogi i większe obiekty były trójwymiarowe, lecz w sposób odbiegający od dzisiejszych standardów, oparty na sześcianach, co znacznie ograniczało możliwość swobodnego tworzenia mapy. Pojazdy, ludzie i inne pomniejsze obiekty były tzw. sprite’ami. Gra oferuje efekty świetlne.

Ścieżka dźwiękowa została dodana w postaci radiostacji, jakich gracz może słuchać podczas podróży samochodami. W grze istnieje jedenaście radiostacji (z czego w każdym z dystryktów po pięć – dwie „neutralne” i trzy związane z jednym z gangów), plus dwunasta radiostacja policyjna wewnątrz radiowozów czy czołgów. Grand Theft Auto 2 było ostatnią częścią serii, której soundtrack tworzono specjalnie na potrzeby gry (począwszy od części trzeciej w radiu grane są utwory już powstałe, na przykład Michaela Jacksona czy Ozzy'ego Osbourne'a).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b GTA 2 (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-04-13].
  2. Grand Theft Auto 2 w systemie klasyfikacji gier ESRB (ang.). system klasyfikacji gier ESRB.
  3. Grand Theft Auto 2 (ang.). Pan European Game Information. [dostęp 2020-11-01].
  4. Mark Langshaw: Grand Theft Auto 2 retrospective (ang.). Digital Spy, 2013-04-13. [dostęp 2019-11-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]