Grangemouth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Grangemouth (gael. Inbhir Ghrainnse) – miasto w Szkocji, w jednostce administracyjnej Falkirk, port morski położony na południowym brzegu zatoki Firth of Forth (ok. 40 km na zachód od centrum Edynburga i ok. 5 km na wschód od Falkirk) u ujścia potoku Grange Burn oraz rzeki Carron do estuarium utworzonego przez ujście rzeki Forth do Morza Północnego.

Grangemouth w 1945 r.
centrum miasta
rafineria Grangemouth

W 1768 roku, w związku z budowanym kanałem Forth and Clyde (oddanym do eksploatacji w 1790) powstała w miejscu obecnego miasta osada, nazwana Sealock[1], później przemianowano ją na Grangeburnmouth i ostatecznie na Grangemouth[2]. Według spisu ludności z 2001 roku miasto liczyło 17 906 mieszkańców.

W porcie Grangemouth znajduje się największy terminal kontenerowy Szkocji przeładowujący rocznie 9 milionów ton ładunków[3]. W mieście zlokalizowana jest także rafineria ropy naftowej o wydajności 210 tys. baryłek dziennie[4], będąca własnością koncernów Ineos i PetroChina.

Przypisy

  1. dosłownie "Morska Śluza"; nazwa ta nawiązywała do położenia osady tuż przy połączeniu kanału z morzem
  2. nazwa ta, w obu wersjach: Grange(burn)mouth, oznacza po angielsku "ujście (potoku) Grange" i nawiązuje do lokalizacji osady względem potoku
  3. Forth Ports Limited
  4. Q&A: The Grangemouth dispute


Linki zewnętrzne[edytuj]