Granica amerykańsko-meksykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Granica międzypaństwowa
Mapa
Państwa graniczące  Stany Zjednoczone
 Meksyk
Okres istnienia od 1821
W obecnym przebiegu od 1853
Długość 3326 km

Granica amerykańsko-meksykańska - granica państwowa pomiędzy USA i Meksykiem, istniejąca od 1821, a w obecnym kształcie od 1853.

Kształtowanie się granicy[edytuj | edytuj kod]

Zmiany terytorium USA

Granica amerykańsko-meksykańska powstała w 1821 roku, gdy ogłoszono niepodległość Meksyku. Na skutek utworzenia (1836), a następnie aneksji (1845) przez USA Republiki Teksasu oraz wojny z Meksykiem (1846-8), a następnie także transakcji zakupu granica przyjęła obecny kształt.

Przebieg granicy[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie satelitarne położonych na samej granicy miast El Paso (USA) i Ciudad Juárez (MEX).
Granica w pobliżu San Diego
Granica pomiędzy San Diego (←) i Tijuana (→)

Granica zaczyna się na brzegach Pacyfiku (w Playas de Tijuana, dzielnicy Tijuany), przecina Półwysep Kalifornijski, następnie biegnie przez Kordyliery do rzeki Rio Grande i od miasta El Paso/Ciudad Juárez biegnie jej korytem do Zatoki Meksykańskiej.

Przejścia graniczne[edytuj | edytuj kod]

Z zachodu na wschód:

Ochrona granicy przez USA[edytuj | edytuj kod]

Granica amerykańsko-meksykańska jest najbardziej umocnioną granicą USA ze względu na masowe próby jej nielegalnego przekroczenia przez imigrantów z Meksyku. Amerykańska straż graniczna, U.S. Border Patrol, stosuje nadzwyczajne zabezpieczenia, jak np. budowanie wysokich murów, instalowanie kamer na podczerwień czy czujników ruchu. Obszar przygraniczny patrolowany jest m.in. przez samochody typu SUV oraz helikoptery. Mimo to, problem nielegalnego przekraczania granic nadal istnieje, a liczne organizacje pozarządowe zwracają uwagę na przypadki łamania praw człowieka przez straż graniczną USA.

Raport organizacji humanitarnej „No More Deaths” przytacza około 13 tysięcy zeznań nielegalnych imigrantów, których prawa mogły zostać naruszone przez urzędników granicznych

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]