Granica etiopsko-somalijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Granica etiopsko-somalijskagranica międzypaństwowa dzieląca terytoria Somalii i Etiopii o długości 1600 kilometrów.

Początek granicy na północy – trójstyk granic Dżibuti, Etiopii i Somalii. Następnie przybiera kierunek południowy, potem południowo-wschodni biegnąc na zachód od somalijskiego miasta Boorama, na wschód od etiopskiego Ineguha, Durukhsi, Domo i dochodzi do południka 48°E, tu załamuje się i linią prostą biegnie w kierunku południowo-zachodnim do rzeki Uebi Szebelie (etiopska m. Ferfer), następnie łagodnymi łukami do rzeki Dżuba (Genalie), (etiopska m. Dollo Odo) i rzeką Dawa Wenz do trójstyku granic Etiopii, Somalii i Kenii.

Granica powstała w 1960 roku po proklamowaniu niepodległości przez Somalię.

Poprzednio były to dwa odcinki granicy Etiopii z Somali Brytyjskim ustalonej w 1897 roku i Somali Włoskim ustalonej w 1908 roku.

Odcinek granicy Etiopii i Somali Włoskiego układy graniczne nie określały w sposób jednoznaczny, a linii demarkacyjnej nie przeprowadzono w ogóle. Z tego powodu od chwili powstania Somalia zgłaszała roszczenia terytorialne wobec Etiopii o Ogaden, powodując zbrojne konflikty graniczne.

Somalia map states regions districts.png

Faktycznie Etiopia graniczy też z nieuznawanymi przez społeczność międzynarodową krajami, które oderwał się od Somalii na początku lat 90., co skraca długość granicy etiopsko-somalijskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Róg Afryki. Historia państw świata w XX wieku". Wyd. Trio. Warszawa 1999. ​ISBN 83-85660-79-8​.
  • "Wielki Encyklopedyczny Atlas Świata". Tom 12. Afryka Wschodnia i Środkowa. Warszawa 2006.