Granica fińsko-rosyjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Granica międzypaństwowa
Map of Finland.png
Państwa graniczące  Finlandia
 Rosja
Okres istnienia od 1918
W obecnym przebiegu od 1947
Długość 1340[1] km

Granica fińsko-rosyjska - granica międzypaństwowa pomiędzy Finlandią a Rosją, niegdyś granica fińsko-radziecka.

Kształtowanie się granicy[edytuj | edytuj kod]

Finlandia zaistniała na arenie międzynarodowej jako niepodległy kraj w 1918 roku. W tym też roku toczyła się w Finlandii wojna domowa pomiędzy bolszewikami i niepodległościowcami. W 1920 roku Finowie podpisali z Rosją bolszewicką traktat w Tartu, który kończył wojnę domową i określał granicę fińsko-rosyjską, przebiegającą na dawnej wewnętrznej granicy pomiędzy Imperium Rosyjskim a Wielkim Księstwem Finlandii. Finlandia uzyskała ponadto dostęp do niezamarzającego portu na Oceanie Arktycznym w Petsamo[2].

Po agresji ZSRR 30 listopada 1939 pomiędzy Finlandią a ZSRR toczyła się wojna zimowa. W jej wyniku Finlandia obroniła niepodległość, jednakże straciła Karelię (patrz obrazek niżej).

Po bombardowaniach przez lotnictwo sowieckie miast Finlandii 25 czerwca 1941 Finlandia wypowiedziała ZSRR wojnę, rozpoczynając tzw. wojnę kontynuacyjną (1941-1944). Trzy lata po rozejmie, kończącym działania wojenne, podpisano pokój paryski, wtedy też wytyczono granice w obecnym przebiegu.

Przebieg granicy[edytuj | edytuj kod]

Północny kraniec granicy fińsko-rosyjskiej to trójstyk (Treriksröset) granic Finlandii, Norwegii i Rosji. Południowy kraniec to Zatoka Fińska.

Fińskie regiony przygraniczne:

Rosyjskie obwody przygraniczne:

Mapy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Finlandia - Encyklopedia PWN - źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy, encyklopedia.pwn.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  2. Pieni tietosanakirja, [1]