Graniczna Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Graniczna Góra
czes. Hraniční vrch
Ilustracja
Widok z drogi Město AlbrechticeTřemešná na Graniczną Górę.
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Město Albrechtice
Pasmo Góry Opawskie
(czes. Zlatohorská vrchovina)
(Sudety)
Wysokość 536 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Graniczna Góra
Graniczna Góra
Ziemia50°10′12,6″N 17°36′12,5″E/50,170167 17,603472

Góra Graniczna albo Graniczny Wierch (cz. Hraniční vrch) – szczyt graniczny o wysokości 536 m n.p.m. pomiędzy Polską a Czechami, w Górach Opawskich (cz. Zlatohorská vrchovina), w Sudetach Wschodnich, oddalony o około 2 km na północny wschód od miejscowości Město Albrechtice[1]. Około 200 metrów na południe od Granicznego Wierchu znajduje się szczyt Na Granicy (cz. Na Hranici) o wysokości 541 m n.p.m.[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Nazwa góry pochodzi od granicy polsko-czeskiej, która biegnie przez połać szczytową. Na wielu mapach brak polskiej nazwy góry. Góra leży w południowo-wschodniej części Gór Opawskich, około 16,5 km w kierunku południowo zachodnim od centrum miejscowości Głubczyce. Szczyt znajduje się po stronie czeskiej.

Góra ma kształt niewielkiego wału o kopulastym kształcie, z mało podkreślonym płaskim obszernym wierzchołkiem. Wznosi się w środkowej części Masywu Hranicznego Wierchu. Charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą i ukształtowaniem oraz łagodnymi stokami o maksymalnym nachyleniu dochodzącym do 16°. Górę wyraźnie wydziela od południowego zachodu wykształcona górska dolina Opawicy (czes. Opavice). Na północno-wschodnim stoku ma swoje źródło Wielki Potok (czes. Hrozová), a na południowo-wschodnim potok Złota Opawica.

Góra zbudowana jest ze skał osadowych pochodzenia morskiego głównie z karbońskich mułowców i łupków ilastych, wśród których występują również karbońskie zlepieńce oraz szarogłazy z soczewami zlepieńców. Stoki góry pokrywa niewielka warstwa młodszych osadów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich.

U południowo zachodniego podnóża góry położona jest czeska miejscowość Město Albrechtice, a u południowego polska miejscowość Opawica. Góra Graniczna wznosi się w najbardziej zapomnianej i mało znanej części Gór Opawskich. Jest to mały kawałek Gór Opawskich wciśnięty pomiędzy granicę polsko czeską, a Płaskowyż Głubczycki. Położenie góry oraz kształt, z charakterystyczną wieżą widokową czynią ją rozpoznawalną w terenie.

Metalowa wieża widokowa na pobliskim szczycie Hraniční vrch

Na sąsiednim szczycie Hraniční vrch, oddalonym o około 200 m na północ od szczytu Na Hranici, leżącym po stronie czeskiej w 2011 zbudowano 25 metrowej wysokości metalową wieżę widokową o unikatowej konstrukcji. Wieża składa się z dwóch wież telekomunikacyjnych połączonych na górze kładką, które pierwotnie służyły do przekazywania sygnału telefonicznego drogą radiową[3]. Z wieży widokowej na szczycie Hraniční vrch roztacza się panorama w kierunku Karniowa (czes. Krnov), Třemešny oraz na Masyw Hranicznego Wierchu, Město Albrechtice i polską część Gór Opawskich.

Ponadto u podnóża góry w odległości około 1100 m na południowy zachód od szczytu, blisko miejscowości Město Albrechtice znajduje się staw o nazwie Celňák[4].

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Cała powierzchnia góry, łącznie z partią szczytową porośnięta jest lasem regla dolnego ze znaczną domieszką drzew liściastych. Północno-zachodnie stoki po czeskiej stronie, poniżej poziomu 470 m n.p.m. zajmują górskie łąki i pola uprawne. Południowo-wschodnia część góry od granicy państwowej przechodzącej przez połać szczytową położona jest na Obszarze Chronionego Krajobrazu Rejonu Mokre-Lewice.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na połać szczytową oraz wieżę widokową na sąsiednim szczycie Hraniční vrch prowadzi szlak turystyczny na trasie:

Szlak czerwony Opawica – Město Albrechtice – góra Na Hranici – szczyt Hraniční vrch,

oraz u podnóża góry drogą przebiega szlak na trasie:

Szlak niebieski Město Albrechtice – góra Pěnkavčí vrch – góra Obecní vrch – góra Kobyla – góra Panský vrch – Pomnik przyrody PP Liptaňský bludný balvanLiptaň.

Drogą u podnóża góry przebiega również szlak rowerowy na trasie:

CZ-IS21b Směrová tabulka pro cyklisty.jpg (nr 6116) Město Albrechtice – Slezské Rudoltice.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozhledna Hraniční vrch (Turistická mapa) 1:15 000 (cz.). Mapy.cz. [dostęp 2015-01-17].
  2. Mapy.cz, mapy.cz [dostęp 2018-05-07].
  3. Město Albrechtice - wieże i punkty widokowe. Wieża widokowa Graniczny wierch. (pol.). Ms-urlop.cz. [dostęp 2015-01-17].
  4. Celňák (cz.). Turistika.cz. [dostęp 2015-01-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]