Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Pietraszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Pietraszynie
Ilustracja
Budynek GPK SG w Pietraszynie – widok od strony placu (czerwiec 2017)
Państwo  Polska
Data utworzenia październik 1994
Data likwidacji 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Siedziba Pietraszyn
Pierwszy komendant mjr SG
Andrzej Kamiński
Adres
47-470 Pietraszyn
ul. Opawska 1
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
GPK SG w Pietraszyn
GPK SG w Pietraszyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
GPK SG w Pietraszyn
GPK SG w Pietraszyn
Ziemia50°02′34,1″N 18°05′19,2″E/50,042806 18,088667

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Pietraszynie – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściu granicznym na granicy z Czechami.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Pietraszynie (GPK SG w Pietraszynie), z siedzibą w miejscowości Pietraszyn, została utworzona w październiku 1994 roku i weszła w podporządkowanie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, której funkcjonariusze wykonywali kontrolę graniczną w drogowym przejściu granicznym Pietraszyn-Sudice[1]. 2 stycznia 2003 roku GPK SG w Pietraszynie przejęła wraz z obsadą etatową pod ochronę odcinek graniczny, po rozformowanej strażnicy SG w Krzanowicach[2], tj. odcinek granicy państwowej od znaku granicznego nr II/22 (włącznie) do znaku granicznego nr II/43 (wyłącznie) o długości 21 400 m, wraz z podległymi przejściami granicznymi: Krzanowice-Chuchelná, Krzanowice-Strahovice, Krzanowice-Rohov, Borucin-Chuchelná, Bolesław-Píšť, Owsiszcze-Píšť, Tworków-Hať.

Jako Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Pietraszynie funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 roku i 24 sierpnia 2005 roku została przekształcona na placówkę Straży Granicznej w Pietraszynie (PSG w Pietraszynie)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GPK SG w Pietraszynie ↓.
  2. Zarządzenie nr 058 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 13 grudnia 2002 roku zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji wchodzących w skład Straży Granicznej komend, strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów, pododdziałów odwodowych oraz ośrodków szkolenia w ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, polegającą na włączeniu wytypowanych strażnic w struktury gpk. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji we wszystkich oddziałach SG 62 strażnice zostały włączone w struktury gpk.
  3. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]