Granita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Migdałowa granita z brioche

Granita – tradycyjny sycylijski mrożony deser na bazie kawy lub soków owocowych (najczęściej z cytryny lub pomarańczy). Charakterystyczną cechą, odróżniającą go od sorbetu, jest ziarnista struktura lodu, której to zresztą zawdzięcza swoją nazwę – granire to po włosku „formować ziarna”[1]. Tradycja przyrządzania granity zawędrowała do południowych Włoch razem z Arabami[2]. Oryginalna sycylijska granita sporządzana jest z wody, soku z cytryny i cukru. Jedzona jest ze słodką bułeczką – briosi. Całość to po sycylijsku a granita ca’ briosi[3]. Tradycyjnie do jej sporządzania wykorzystywano lód sprowadzany ze zboczy wulkanu Etna (lub pobliskich gór), pozyskiwany przez wyspecjalizowanych robotników – nevari[4].

Obecnie do przyrządzania granity najczęściej wykorzystuje się specjalne urządzenie tzw. granitor. Produkt uzyskuje się poprzez zmieszanie gotowego syropu z wodą i schłodzenie w granitorze.

Przypisy[edytuj]

  1. Wojciech Meisels, Podręczny słownik włosko-polski.
  2. The Old Foodie: Rough and Icy., www.theoldfoodie.com [dostęp 2016-05-07].
  3. Caterina Lenti, La granita siciliana: storia e preparazione di un’eccezionale specialità „terrona” amata in tutto il mondo, Meteo Web, 11 lipca 2015 [dostęp 2016-05-07] (wł.).
  4. Faith Willinger, Granita: Sicily’s Slushy Treat, The Atlantic [dostęp 2016-05-07] (ang.).