Great Sugar Loaf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Great Sugar Loaf
Ilustracja
Widok na górę od strony zachodniej.
Państwo  Irlandia
Położenie hrabstwo Wicklow
Pasmo Góry Wicklow
Wysokość 501 m n.p.m.
Położenie na mapie Irlandii
Mapa lokalizacyjna Irlandii
Great Sugar Loaf
Great Sugar Loaf
Ziemia53°09′18″N 6°09′00″W/53,155000 -6,150000

Great Sugar Loaf (irl. Ó Cualann oraz Beannach Mhór – góra w Irlandii w górach Wicklow we wschodniej części hrabstwa Wicklow na południowy zachód od miasta Bray i na północ od rezerwatu przyrody w Glen of the Downs. Wznosi się na 501 m n.p.m. Powszechnie używa się skróconej nazwy Sugar Loaf.

W pobliżu po wschodniej stronie znajduje się Little Sugar Loaf. Pomiędzy nimi przebiega trasa N11 łącząca Dublin z Wicklow. Ze względu na samotne położenie i strome zbocza powstałe pod wpływem erozji skał wokół szczytu wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Zbudowana jest z kwarcytu powstałego w kambrze[1], co kontrastuje ze szczytami zbudowanymi z granitu pochodzącego z dewonu na zachodzie.

Great Sugar Loaf jest położony w pobliżu południowej granicy Dublina, niedaleko Morza Irlandzkiego. Z jego wierzchołka dobrze widać panoramę miasta Bray oraz pobliskie szczyty Bray Head i Little Sugar Loaf. W dalszej odległości widoczne są inne szczyty gór Wicklow.

Little Sugar Loaf widziany ze szczytu Great Sugar Loaf.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrick N. Wyse Jackson, Matthew A. Parkes, Mike Simms: Geology of Ireland: County by County. Dublin: Department of Geology, Trinity College Dublin, 2010, s. 142. ISBN 0-9521066-8-X.