Greckokatolicki dekanat leżajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dekanat Leżajsk
Data powołania

1921

Data zamknięcia

1946

Wyznanie

katolickie

Kościół

greckokatolicki

Eparchia

przemyska

Dane statystyczne
Liczba parafii

11

Greckokatolicki dekanat leżajski – historyczny dekanat należący do eparchii przemyskiej, istniejący do 1946 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. XVIII wieku podczas reform józefińskich, utworzono dekanat kańczudzki, z wydzielonego terytorium dekanatu jarosławskiego.

W skład dekanatu kańczudzkiego weszły:

W 1918 roku w skład dekanatu Kańczudzkiego wchodziły parochie: Dąbrówka, Dębno, Gorzyce, Zalesie, Krzeczowice, Kuryłówka, Leżajsk, Mirocin, Tarnawka. Na terenie dekanatu było 11 524 wiernych, a dziekanem był ks. Jan Karpewycz paroch w Leżajsku[3].

W 1921 roku przeprowadzono reformę podziału eparchii na dekanaty. Dekanat kańczudzki został przemianowany na leżajski, a parochia Gorzyce została wyłączona do nowego dekanatu sieniawskiego. Dziekanem dekanatu został ks. Iwan Kaminśkyj paroch w Zalesiu[4].

W 1924 roku w skład dekanatu wchodziło 8 parochii: Dąbrówka, Dębno, Krzeczowice, Kuryłówka, Leżajsk, Mirocin, Tarnawka, Zalesie. Dziekanem był ks. Iwan Kaminśkyj paroch w Zalesiu, a wice-dziekanem ks. Nikita Bułyk paroch w Dębnie[5]. W 1930 roku w skład dekanatu wchodziło 9 parochii (dołączono Kraków), a w 1932 roku - 11 parochii (dołączyły Kańczuga i Ożanna).

W 1938 roku w skład dekanatu wchodziło 11 parochii: Dąbrówka, Dębno, Kańczuga, Kraków, Krzeczowice, Kuryłówka, Leżajsk, Mirocin, Ożanna, Tarnawka, Zalesie. Na terenie dekanatu było 15 569 wiernych, dziekanem był ks. Iwan Kaminśkyj paroch w Zalesiu, a wice-dziekanem ks. Nikita Bułyk paroch w Dębnie[6].

Po wysiedleniu Ukraińców z duchownymi oraz przejściu polskich grekokatolików na obrządek rzymskokatolicki, dekanat i parochie przestały istnieć.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]