Green Island (Queensland)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspa Greena widziana od strony przystani dla łodzi

Green Island (Wyspa Greena) – niewielka piaszczysta wyspa koralowa (ang. cay) o powierzchni 0,15 km2 położona 27 km od Cairns, leżąca w należącym do listy światowego dziedzictwa UNESCO obszarze Great Barrier Reef Marine Park, sama wyspa i wody ją otaczającego należą do Green Island National Park. Wyspa jest popularnym celem wycieczek turystycznych, jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych wysp Wielkiej Rafy Koralowej, znajduje się na niej także 46-pokojowy, luksusowy hotel.

Wyspa jest domem dla 63 gatunków ptaków, zidentyfikowano także na niej 134 gatunki roślin[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa powstała około 6000 lat temu poprzez gromadzenie się piasku, martwych korali i innych materiałów osadowych na koralowym fundamencie. Lokalni Aborygeni należący do grupy językowej Gungganyji nazywają wyspę i otaczające ją wody – Wunyami. Wyspa stanowiła ważną część życia i kultury lokalnych Aborygenów którzy polowali na wyspie i w jej okolicach, i organizowali na niej ceremonie inicjacyjne[1].

Współczesna nazwa została nadana wyspie w 10 czerwca 1770 kiedy została ona odkryta przez Jamesa Cooka i nazwana na cześć astronoma Charlesa Greena odbywającego wraz z Cookiem podróż na pokładzie okrętu „Endeavour”[1][2].

Pierwszą osobą która zamieszkała na wyspie w 1857[1] był J.S.V. Mien[3], współcześnie znajdujący się tam hotel został otwarty w 1994.

Wyspa jest popularną atrakcją turystyczną, w bezpośredniej bliskości wyspy można oglądać żywą rafę koralową. W 1937[a] z Wyspy Greena zaczęła operować pierwsza na świecie łódź ze szklanym dnem (glass-bottom boat) zbudowana specjalnie do tego celu[1][4]. W 1983 wprowadzono do użytku tzw. semi-submersible boat (dosłownie „łódź pół-podwodną”) pozwalającą na oglądanie rafy koralowej siedząc całkowicie pod wodą[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja o tym, że pierwsza łódź ze szklanym dnem została zbudowana w Australii w 1937 (lub „w latach 30.”) specjalnie na Green Island jest powtarzana w większości materiałów turystycznym i znajduje się na tablicy informacyjnej na wyspie. Według innych źródeł tego typu łodzie powstały już wcześniej, np. w 1878

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Queensland Government: Nature, culture and history (ang.). qld.gov.au. [dostęp 2011-08-01].
  2. a b Green Island's History (ang.). [dostęp 2011-08-01].
  3. Green Island (ang.). Sydney Morning Herald, 2004-02-08. [dostęp 2011-08-01].
  4. Our history at a glance (ang.). [dostęp 2011-08-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]