Gregory Crewdson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gregory Crewdson

Gregory Crewdson (ur. 26 września 1962) - amerykański fotograf, znany ze swych surrealistycznych kompozycji oraz misternie wykonanych i przygotowywanych scen osadzonych w realiach małych miasteczek i przedmieść Nowej Anglii.

Crewdson urodził się w Park Slope, na przedmieściach Brooklynu. Jako nastolatek, był wokalistą zespołu The Speedies, który podbił Nowy Jork, wykonywaniem coverów zespołu Preston North End. Największym hitem zespołu była piosenka „Let Me Take Your Foto” („Pozwól mi zrobić ci zdjęcie”) co okazało się być dla Crewdsona proroczym. W roku 2005 firma Hewlett Packard wykorzystała piosenkę w reklamie swych aparatów cyfrowych.

W połowie lat osiemdziesiątych Crewdson rozpoczął studia na uniwersytecie stanu Nowy Jork nieopodal Port Chester. Otrzymał stopień magistra (Master of Arts) na Uniwersytecie Yale. Związany jest z kilkoma Amerykańskimi instytucjami – prywatną uczelnią Sary Lawrence, Vassar College, Cooper Union i Uniwersytetem Yale, gdzie od 1993 roku prowadzi zajęcia fakultatywne.

Jego prace wystawiane są w Nowym Yorku w galerii Luhring Augustine Gallery a w Londynie w White Cube Galery.