Grete Bösel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grete Bösel, wedle innych źródeł także Boesel, Böse, Böseln lub Bösen (ur. 9 maja 1908 w Wuppertalu, zm. 2 maja 1947 w Hameln) – niemiecka nadzorczyni SS (SS-Aufseherin) w nazistowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück (KL) i zbrodniarka wojenna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z zawodu była pielęgniarką. W 1940 pracowała na stanowisku w firmie Continental AG w Hanowerze. Jej pracodawca odesłał ją w sierpniu 1944 do obozu w Ravensbrück, aby tam przeszkolono ją na nadzorczynię. Od grudnia 1944 do stycznia 1945 była nadzorczynią w Ravensbrück. Następnie z powodu infekcji tyfusowej, do marca 1945 była niezdolna do pracy.

Następnie zajmowała stanowisko tzw. Arbeitseinsatzführerin (kierowniczka obozowej służby pracy), była odpowiedzialna za zestawienia komand pracy. Bösel okrutnie obchodziła się z podległymi jej więźniarkami, bijąc i katując je na każdym kroku. Powiedziała kiedyś innej funkcjonariuszce SS: "Jeśli (więźniowie) nie mogą już pracować, niech gniją"[1]. Pod koniec istnienia obozu (od lutego/marca 1945) uczestniczyła także w selekcjach niezdolnych do pracy więźniarek do komór gazowych. Wedle relacji byłych więźniarek, w tych selekcjach uczestniczyła szczególnie Bösel[2].

Wobec nadciągania oddziałów radzieckich zbiegła wraz z mężem z obozu. Bösel została jednak później schwytana przez aliantów i postawiona przez nich przed brytyjskim Trybunałem Wojskowym w pierwszym hamburskim procesie załogi Ravensbrück (trwającym od 5 grudnia 1946 do 3 lutego 1947). Uznana za winną selekcji, mordowania i maltretowania więźniarek została skazana na karę śmierci (podobnie jak Elisabeth Marschall, Dorothea Binz, Carmen Mory i Vera Salvequart[3]). Została powieszona wraz z inną zbrodniarką, Elisabeth Marschall, o godz. 9:55 w dniu 2 maja 1947 w więzieniu w Hameln.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Telegraf 1947 Nr. 26, zacytowane za Silke Schäfer: Zum Selbstverständnis von Frauen im Konzentrationslager. Das Lager Ravensbrück.. Berlin 2002, s. 185
  2. Kompisch, Kathrin: Täterinnen. Die Frauen im Nationalsozialismus, s. 179
  3. Kompisch, Kathrin: Täterinnen. Die Frauen im Nationalsozialismus, s. 197

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]