Grexit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grafika sugerująca, że „Grexit” wywoła „efekt domina”.
Państwa członkowskie strefy euro (stan na rok 2023)

     Państwa UE posiadające euro jako główną walutę

     Państwa UE posiadające inną walutę państwową

     Państwa niebędące w Unii, a używające waluty euro

Grexit[a][1] (ang. Greek + exit) – termin oznaczający możliwość opuszczenia przez Grecję strefy euro w związku z kryzysem gospodarczym w Grecji. Przez zwolenników jest uważany za możliwość poprawienia sytuacji ekonomicznej kraju - emisja własnej waluty (np. drachmy) pozwoliłaby obniżyć koszty wakacji w tym kraju, co zwiększyłoby dochody z turystyki, podstawy ekonomii greckiej. Obecnie Grecy często tracą turystów na rzecz krajów nie posiadających obecnej waluty Grecji.[2]

Źródła kryzysu[edytuj | edytuj kod]

Uwarunkowania prawne Grexitu[edytuj | edytuj kod]

Kwestia, czy grexit w ogóle jest możliwy pozostaje otwarte, gdyż unijne traktaty nie przewidują takiej możliwości. Jednak w obliczu załamania gospodarczego i braku dopływu europejskiej waluty, Grecja może być zmuszona do emisji jakiejś formy własnej waluty (np. drachmy, bonów) bądź też całkowitego (choćby czasowego) opuszczenia strefy euro.


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Termin utworzony 6 lutego 2012 przez Willema H. Buitera i Ebrahima Rahbari’ego, głównych analityków Citigroup Grexit – What does Grexit mean?, Gogreece.about.com, 10 kwietnia 2012.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Willem Buiter: Global Economics View: Rising Risks of Greek Euro Area Exit, 6 lutego 2012.
  2. | Fortune, fortune.com [dostęp 2019-02-25] (ang.).