Grigorij Sokołow (pianista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grigorij Sokołow
Ilustracja
Grigorij Sokołow (2015)
Imię i nazwisko Grigorij Lipmanowicz Sokołow
Data i miejsce urodzenia 18 kwietnia 1950
Leningrad
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Strona internetowa

Grigorij Lipmanowicz Sokołow (ros. Григо́рий Ли́пманович Соколо́в, ur. 18 kwietnia 1950 w Leningradzie) – światowej sławy rosyjski pianista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gry na fortepianie uczył się od piątego roku życia. Od 1957 studiował w Konserwatorium Leningradzkim. Jednym z jego nauczycieli był Emil Gilels. W 1965 wygrał Ogólnorosyjski Konkurs Pianistyczny, a w 1966 zwyciężył w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego. Jest najmłodszym zwycięzcą tego konkursu w historii.

Od 1975 prowadzi zajęcia w Konserwatorium Petersburskim.

Do lat 80. XX wieku występował głównie w Związku Radzieckim. Później rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. W 1990 zadebiutował w Paryżu, a w 1999 grał na festiwalu w Edynburgu. W trakcie swojej kariery występował w wielu krajach, w tym kilka razy w Polsce (m.in. na festiwalu Chopin i jego Europa). Regularnie koncertuje w filharmoniach w Londynie, Nowym Jorku, Amsterdamie, Wiedniu, Montrealu, Mediolanie i Moskwie.

W jego repertuarze znajdują się utwory m.in. Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina, Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Siergieja Rachmaninowa, Franza Schuberta, Josepha Haydna, Aleksandra Skriabina i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Nagrał wiele płyt, większość dla firmy Opus 111. Zwykle występuje sam.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]