Grimaldi (rodzina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne znaczenia dla Grimaldi.
Monakijska rodzina książęca
House of Grimaldi.png

Grimaldi – ród książęcy panujący obecnie w Księstwie Monako, którego protoplastą był Grimaldo Canella, pochodzący z Genui.

Historia rodu[edytuj | edytuj kod]

Protoplastą rodu Grimaldich był Grimaldo Canella, najmłodszy syn Otto Canelli (ur. ok. 1070, zm. przed 1143), konsula Republiki Genui w 1133 roku. Grimaldo również pełnił tę funkcję, w latach 1160, 1170 i 1184. Potomkowie Canellich prowadzili ekspedycje morskie przez Morze Śródziemne, Morze Czarne i Morze Północne, przez co wkrótce stali się jedną z najbogatszych rodzin w Genui.

Rodzina Grimaldich żyła w obawie, że senior jednego z rywalizujących z nimi genueńskich rodów zechce przejąć władzę w kraju i ogłosi się lordem. Z tego powodu zawarli przymierze z rodziną Fieschich, należących do stronnictwa gwelfów. Z rodu tego pochodzili papieże Innocenty IV, Hadrian V, święta Katarzyna z Genui, a także książęta Belmonte. W 1271 roku gwelfowie zostali wyrzuceni z miasta i schronili się w swoich pałacach w Ligurii i Prowansji. Podpisali porozumienie z Karolem I Andegaweńskim. Na mocy tego dokumentu mieli wspólnie przejąć kontrolę nad Genuą. W 1276 w obecności papieża zaakceptowali pokój, ale nie zakończyło to wojny cywilnej. Nie wszyscy przedstawiciele rodu Grimaldich zdecydowali się powrócić do Genui - niektórzy pozostali poza miastem, by móc powiększać swoje armie.

W 1299 roku Grimaldi próbowali zaatakować port w Genui, a potem riwierę zachodnią. Wstępowali w wiele sojuszów, mających na celu objęcie władzy w mieście. W tym czasie ich rywale, rodzina Spinola, zostali wygnani. Gwelfowie i gibelini zaczęli okupować zamek w Monako, który był idealnie zlokalizowany do prowadzenia walki politycznej i militarnej z Genuą.

W 1395 roku udało się rodzinie Grimaldich wypracować dostateczną przewagę do tego, by władać Monako jako swoimi kondominium. Były to początki dzisiejszego księstwa.

Książęta Monako[edytuj | edytuj kod]

Drzewo genealogiczne potomków książąt Monako

Obok przedstawiono drzewo genealogiczne książąt Monako z dynastii Grimaldich (oznaczonych kolorem granatowym) oraz ich potomków. Książę Albert II w linii męskiej jest potomkiem francuskich hrabiów de Polignac, jednak jego dziadkowie nazwali swoje dzieci tradycyjnym nazwiskiem rodowym Grimaldi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]