Grizzly Man

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grizzly Man
Gatunek biograficzny, dokumentalny
Data premiery 11 maja 2005
Polska 13 kwietnia 2007
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 103 minuty
Reżyseria Werner Herzog
Scenariusz Werner Herzog
Zdjęcia Peter Zeitlinger
Montaż Joe Bini

Grizzly Man – amerykański film dokumentalny niemieckiego reżysera, Wernera Herzoga, wyprodukowany przez Discovery Docs, Discovery Channel oraz Lions Gate Films w 2005 roku. Film składa się zarówno z materiałów nakręconych przez reżysera filmu, jak i materiałów, których autorem jest główny bohater filmu Timothy Treadwell.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Tytułowym bohaterem filmu jest znany, amerykański obrońca niedźwiedzi grizzly, Timothy Treadwell, który przez trzynaście lat w miesiącach letnich przeprowadzał się do Parku Narodowego Katmai na Alasce. Mieszkał tam w prymitywnych warunkach, w samodzielnie zbudowanych szałasach lub namiocie i kręcił materiały ukazujące niedźwiedzie w ich naturalnym środowisku. Po zakończeniu każdej ekspedycji, Treadwell wracał do miasta i w amerykańskich szkołach prowadził akcję informacyjną o niedźwiedziach grizzly. Dzięki swoim kontrowersyjnym poglądom i niezłomnej pracy, stał się prawdziwą gwiazdą (występował m.in. w programie Davida Lettermana). Sam opowiadał o praktykowanych przez siebie metodach pracy (łamał prawo, zbliżając się i dotykając niedźwiedzi), co spowodowało lawinę krytyki ze strony przyrodników. Zaczął twierdzić, że padł ofiarą spisku i że turyści prześladują go m.in. układając przeróżne znaki z kamieni i patyków tak, aby popadł w szaleństwo. Wypowiedzi te, jak i niezwykle cenny materiał dokumentalny zarejestrował na kamerze cyfrowej. W 2003 roku był już powszechnie znany jako outsider i obrońca niedźwiedzi. Na swoją ostatnią wyprawę wyruszył z dziewczyną. Ostatnią osobą, jaka ich widziała był pilot dowożący zwykle Treadwella w trudno dostępne miejsca. Zgodnie z umową, po upływie pewnego czasu miał wrócić, aby odebrać parę. Niestety, na miejscu zastał jedynie rozszarpane szczątki Treadwella i jego dziewczyny.

Niemiecki reżyser filmowy Werner Herzog zainteresował się życiem "Grizzly Mana" i postanowił zrealizować o nim film. Najpierw spotkał się z jego rodzicami i przyjaciółmi, przeprowadzając z nimi dogłębne wywiady dotyczące zmarłego. Następnie zestawił je z materiałami samego Treadwella, co pozwoliło na ukazanie, że Timothy kreował siebie na medialną osobowość, a jego działalność mogła raczej szkodzić, niż pomagać zwierzętom. Herzog komentuje pewne sytuacje z offu, pojawia się także na chwilę przed kamerą. Potrafi docenić działalność filmową swego bohatera, ale w przyrodzie dostrzega chaos i chęć przetrwania, co koliduje z wizją Treadwella. Reżyser dąży do zachowania tajemnicy na ekranie, z tego powodu nigdy w jego filmie nie usłyszymy zapisu dźwiękowego, pochodzącego z kamery Timothy'ego, zawierającego świadectwo jego śmierci.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponował brytyjski gitarzysta Richard Thompson. Herzog wykorzystał również piosenkę pt. "Coyotes", skomponowaną przez Boba McDilla, wykonywaną przez Dona Edwardsa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]