Grmovškov dom pod Veliko Kopo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grmovškov dom pod Veliko Kopo
ilustracja
Państwo  Słowenia
Pasmo Pohorje
Wysokość 1371 m n.p.m.
Data otwarcia 7 listopada 1937
Właściciel PD (Towarzystwo Górskie) Slovenj Gradec
Położenie na mapie Słowenii
Mapa lokalizacyjna Słowenii
Grmovškov dom pod Veliko Kopo
Grmovškov dom pod Veliko Kopo
Ziemia46°30′10″N 15°12′40″E/46,502778 15,211111

Grmovškov dom pod Veliko Koposchronisko turystyczne na Pohorju w Słowenii.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Grmovškowe schronisko pod Veliką Kopą leży w skrajnie zachodniej i najwyższej części Pohorja, która łączy Mislinjską i Drawską dolinę. Schronisko pod Kopą zostało wybudowane i otwarte 7. listopada 1937 i stało się ważnym punktem wycieczek i sportów zimowych. Schronisko zostało spalone w nocy z 8. na 9. października 1942. Działacze górscy wybudowali nowe i na uroczyste otwarcie wybrali 1. lipca 1947, jednak zostało trzy dni przed otwarciem spalone. mimo wszystkich trudności pracowici górołazi schronisko pod Kopą wybudowali jeszcze trzeci raz i je 4. lipca 1954 otwarli. Obecną nazwę nosi na cześć wieloletniego, zasłużonego prezesa PD (Towarzystwa Górskiego) Slovenj Gradec Miloša Grmovška. Zarządza nim PD Slovenj Gradec.

Schronisko jest stale otwarte. Od listopada do maja nie zapewnia noclegów. W pokojach 2-, 3-, 4- i 5-osobowych jest 68 miejsc, toalety są na piętrach (osobno męskie i żeńskie na każdym piętrze). Do dyspozycji jest jadalnia, pokój myśliwski z kominkiem, centralne ogrzewanie, prąd, telefon.

Widok[edytuj | edytuj kod]

Z Velikiej Kopy, drugiego najwyższego szczytu Pohorja (1541) otwiera nam się widok na wszystkie strony. W pobliżu są obszerne nartostrady i wyciągi. Na wschód i północny wschód przy czystym powietrzu otwiera nam się cały grzbiet Pohorja aż do Mariboru, na północ Alpy austriackie, na zachodniej i południowej stronie Mislinjska dolina ze Slovenj Gradcem, na zachodzie Peca, Olševa, Uršlja gora, Raduha, na południowo-zachodniej stornie Velenje, Alpy Kamińsko-Sawińskie, Menina planina, Golte.

Dostop[edytuj | edytuj kod]

Samochód: do Grmovškovego schroniska można się dostać droga asfaltową ze Slovenj Gradca (16 km)

Pieszo: z Dovžów 2,30h, ze Šmartna 3h, ze Slovenj Gradca 3,30h, z Vuhredu 4h, z Vuzenicy przez Sv. Antona na Pohorju 4,30h.

Szlaki[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]