Groń (675 m)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Groń
Państwo

 Polska

Pasmo

Pieniny

Wysokość

675 m n.p.m.

Położenie na mapie Pienin
Mapa konturowa Pienin, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Groń”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Groń”
Ziemia49°25′34,4″N 20°23′26,5″E/49,426222 20,390694

Groń (675 m)[1] – szczyt Pienin Czorsztyńskich położony na północ od grani głównej tych gór, tuż nad wsią Tylka (obecnie jest to część Krościenka nad Dunajcem w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, gminie Krościenko nad Dunajcem). Stanowi zakończenie grzbietu, który odbiega na północ od Łączanej poprzez Średni Groń do Gronia. Grzbiet ten oddziela dolinę Białego Potoku od doliny jego dopływu – Zagrońskiego Potoku[1].

Groń jest porośnięty lasem, ale u jego opadających do koryta Zagrońskiego Potoku południowo-wschodnich podnóży jest polana Zagroń[1].

Nazwa groń pochodzi od Wołochów i jest często spotykana w Karpatach w różnych językach. W języku rumuńskim grui oznacza „szczyt”. W gwarze podhalańskiej groń oraz w gwarze górali śląskich gruń to „wyniosły brzeg rzeki lub potoku”[2].

Na mapie Geoportalu są blisko siebie 2 szczyty o nazwie Groń na północnych stokach Pienin Czorsztyńskich[1]. Józef Nyka proponuje dla odróżnienia ten położony bardziej na zachód nazywać Groniem Hałuszowskim (znajduje się nad Hałuszową)[3].

Widok na Groń i inne szczyty Pienin od zachodu, z szosy nad Krośnicą

Przypisy[edytuj | edytuj kod]