Przejdź do zawartości

Grobowiec tracki w Swesztari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grobowiec tracki w Swesztari[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Bułgaria

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, III

Numer ref.

359

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1985
na 9. sesji

Położenie na mapie obwodu Razgrad
Mapa konturowa obwodu Razgrad, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Grobowiec tracki w Swesztari”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Grobowiec tracki w Swesztari”
Ziemia43°44′42″N 26°45′59″E/43,745000 26,766389

Grobowiec tracki w Swesztari (bułg. Свещарската гробница) – grobowiec wodza trackiego plemienia Getów, odkryty w 1982 roku w kurhanie w okolicach bułgarskiej wsi Swesztari w Obwodzie Razgrad. W 1985 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grobowiec powstał najprawdopodobniej pod koniec IV lub na początku III wieku p.n.e. Składa się z przedsionka i trzech komór grobowych. W środkowej komorze odkryto dwa kamienne łoża, na których spoczywały niegdyś ciała trackiego wodza i jego żony. Ściany komory pokryte są rzeźbami kariatyd, wskazującymi na wpływy sztuki hellenistycznej, jednak ich silne, uniesione ramiona oraz długie suknie mogą też dowodzić inspiracji wizerunkami trackiej bogini-matki. Na jednej ze ścian odkryto także ślady starożytnego malowidła, przedstawiającego jeźdźca na koniu, składającego ofiarę z wieńca żeńskiemu bóstwu (według niektórych interpretacji jest to zmarły wódz składający ofiarę bogini-matce).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bułgaria, seria: Przewodnik Pascala, Bielsko-Biała 2006, str. 341-342