Groep van Marxisten-Leninisten/Rode Morgen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Groep van Marxisten-Leninisten/Rode Morgen
Ilustracja
Skrót GML/Rode Morgen
Data założenia 1977
Ideologia polityczna komunizm, marksizm-leninizm, maoizm
Poglądy gospodarcze gospodarka centralnie planowana
Młodzieżówka Jongeren bij de Rode Morgen
Strona internetowa

Groep van Marxisten-Leninisten/Rode Morgen - holenderska maoistowska partia polityczna. Ugrupowanie zostało założone w 1977 przez byłych członków holenderskich ugrupowań komunistycznych. Swój program odnosiła do idei Mao Zedonga i Chińskiej Republiki Ludowej którą uważali za "realnie socjalistyczną". Celem partii jest rewolucja mająca na celu obalenie imperializmu i wprowadzenie dyktatury proletariatu. W momencie swojego powstania miała około 25 członków. Erik van Ree został sekretarzem politycznym partii. Ree Van opuścił jednak organizację już w 1981 roku. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie w Amsterdamie. GML był aktywny w 1979 roku strajk portu Rotterdam. Partia wydaje periodyk "Rode Morgen", młodzieżówką partii jest Jongeren bij de Rode Morgen[1].

Jednym z czołowych działaczy ugrupowania i jedynym który był aktywny w polityce krajowej był Paul Rosenmöller, który jednak opuścił ugrupowanie i przystąpił do Zielonej Lewicy

W 2007 katolicki tygodnik HP / De Tijd opisał zaangażowanie tej organizacji i Rosenmöllera w Demokratycznej Kampuczy pod rządami Czerwonych Khmerów Pol Pota. Chociaż doniesienia o zbrodniach przeciwko ludzkości dokonanych przez Czerwonych Khmerów zostały opublikowane w prasie zachodniej już w 1977 grupa rzekomo brała udział w propagandzie i pozyskiwanie funduszy. Według HP, Rosenmöller do dziś zaprzecza powiązaniom z reżimem Pol Pota[2].

W 2010 partia została członkiem Internationale Coordination of Revolutionary Parties and Organizations (ICOR), organizacji skupiającej 40 różnych partii komunistycznych z całego świata.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. JRM | Over Ons
  2. Collecteren voor Pol Pot Roelof Bouwman HP/De Tijd 17 augustus 2007