Groot (postać fikcyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Groot
Postać z Marvel Comics
ilustracja
Pierwsze wystąpienie Tales to Astonish #13 (listopad 1960)
Twórca Stan Lee, Larry Lieber, Jack Kirby
Dane biograficzne
Przynależność Strażnicy Galaktyki
Płeć samiec
Inne informacje
Umiejętności Nadnaturalna siła, samoleczenie, nieśmiertelność, inteligencja, niewrażliwość, absorpcja materii, kontrola roślin, manipulacja rozmiarem, wytrzymałość, walka wręcz

Groot – fikcyjna postać, pojawiająca się w amerykańskich komiksach, wydawanych przez Marvel Comics. Została stworzona przez Stana Lee, Larry’ego Liebera i Jacka Kirby'ego[1]. Po raz pierwszy pojawiła się w Tales to Astonish#13 (listopad 1960). Groot jest pozaziemskim stworzeniem, przypominającym drzewo[2]. Pierwotnie był najeźdźcą, którego celem było schwytanie ludzi i wykorzystanie ich do eksperymentów.

Postać została wprowadzona ponownie jako bohaterska, szlachetna istota w 2006 i pojawiła się w Annihilation: Conquest. Ponadto Groot został jednym z głównych bohaterów filmu Strażnicy Galaktyki, dołączając do zespołu o tej samej nazwie. Postać była prezentowana w wielu powiązanych produktach Marvela, takich jak zabawki, karty kolekcjonerskie czy seriale animowane. Vin Diesel podkładał głos Grootowi w produkcjach MCU: Strażnicy Galaktyki (2014), Strażnicy Galaktyki Vol. 2 (2017), Avengers: Wojna bez granic (2018), Avengers: Koniec Gry (2019). Ten sam aktor podkładał głos Grootowi w filmie Ralph Demolka w internecie (2018). Od czasu premiery filmu, Groot stał się ikoną popkultury, a powtarzane przez niego słowa I am Groot (ang. Jestem Groot) stały się memem internetowym[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Groot (Character), Comic Vine [dostęp 2019-08-22] (ang.).
  2. Groot On Screen Profile | Marvel, Marvel Entertainment [dostęp 2019-08-22] (ang.).
  3. The 'I Am Groot' meme is in good company, The Daily Dot, 5 sierpnia 2014 [dostęp 2019-08-22] (ang.).