Groszek kosmatostrąkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Groszek kosmatostrąkowy
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad dwuliścienne właściwe
Rząd bobowce
Rodzina bobowate
Rodzaj groszek
Gatunek groszek kosmatostrąkowy
Nazwa systematyczna
Lathyrus hirsutus L.
Sp. pl. 2:732. 1753

Groszek kosmatostrąkowy (Lathyrus hirsutus L.) – gatunek rośliny zielnej z rodziny bobowatych (motylkowatych). Rośnie dziko w Azji, Europie i Afryce Północnej, rozprzestrzenił się również na Azorach[2]. W Polsce jest rośliną obcego pochodzenia (kenofit). Występuje bardzo rzadko, miejscami jest zawlekany. Stwierdzono jego występowanie m.in. na Górnym Śląsku.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga
Pnąca się lub podnosząca się, dość szeroko oskrzydlona, osiągająca długość 30-100 cm. Jest naga, lub rzadko tylko owłosiona.
Liście
Złożone z dwóch podługowatych lub lancetowatych listków wyrastających na wąsko oskrzydlonym ogonku. Osadka liścia zakończona jest wąsem.
Kwiaty
Na długiej szypułce 1-3 kwiaty motylkowe. Mają kolor purpurowoczerwony do niebiesko-fioletowego i jaśniejsze skrzydełka. Młode kwiaty w pąkach są kremowo-żółtawe. Korona jest krótsza od 20 mm. Ząbki kielicha są krótsze od jego rurki, lub co najwyżej nieco tylko dłuższe.
Owoc
Jest na całej powierzchni pokryty odstającymi włoskami wyrastającymi z małych brodawek i jest to cecha, po której najłatwiej odróżnić ten groszek od innych, podobnych gatunków. Jest najczęściej 5-nasienny.
Podobne gatunki
Groszek leśny. Różni się ilością kwiatków w kwiatostanie (najczęściej 5-wiele, wyjątkowo tylko 3) i strąkiem, który jest nieowłosiony.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina jednoroczna. Kwitnie od czerwca do sierpnia, jest owadopylna. Po dojrzeniu nasion dwie łupiny strąka skręcają się śrubowato, wyrzucając na pewną odległość nasiona. Występuje na polach, przydrożach, i siedliskach ruderalnych. Liczba chromosomów 2n= 14.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  2. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.