Grota Narodzenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grota Narodzenia i podziemia
Miejsce Narodzenia Chrystusa
Miejsce Narodzenia Chrystusa

Grota Narodzenia – według przekazów chrześcijańskich miejsce, w którym narodził się Jezus Chrystus. Obecnie Grota Narodzenia znajduje się w krypcie pod ołtarzem Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, wybudowanej w roku 326 z polecenia św. Heleny, matki cesarza Konstantyna Wielkiego[1]. W roku 396 z rozkazu cesarza Honoriusza w miejscu Groty zasadzono gaj, w którym czczono Wenerę.

Do krypty można dostać się schodami umieszczonymi po obu stronach ołtarza bazyliki, a także z franciszkańskiego kościoła św. Katarzyny. Ma ona kształt prostokąta o wymiarach: 12,3 m długości, 3,5 m szerokości i 3 m wysokości. W centrum groty znajduje się ołtarz prawosławny, pod którym umieszczona jest czternastoramienna srebrna gwiazda z łacińskim napisem: Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est. 1717 (Tu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus. 1717)[1]. Obok prawosławnego ołtarza narodzenia znajduje się ołtarz katolicki, miejsce symbolicznego żłóbka, a naprzeciwko ołtarz poświęcony Pokłonowi Mędrców ze Wschodu. W okolicach Groty Narodzenia znajdują się groty m.in. św. Hieronima, św. Józefa, św. Euzebiusza z Cremony, do których można dojść z kościoła św. Katarzyny albo bezpośrednio z Groty Narodzenia, jednak drzwi otwierane są tylko podczas procesji franciszkanów, odbywającej się każdego dnia w południe[2][3].

Przypisy

  1. a b Donato Baldi OFM: W Ojczyźnie Chrystusa. Przewodnik po Ziemi Świętej. Wyd. 2. Kraków-Asyż: Franciszkanie, 1993, s. 159–168.
  2. Paolo Acquistapace: Guida biblica e turistica della Terra Santa. Milano: Istituto Propaganda Libraria, 1992, s. 332–338. (wł.)
  3. Maria Teresa Petrozzi: Bethlehem. Godfrey Kloetzlu OFM (tłum.). Jerusalem: Franciscan Printing Press, 2000, s. 33–62. (ang.)