Groundhopping

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Camp Nou, stadion klubu FC Barcelona

Groundhoppinghobby polegające na oglądaniu meczów piłkarskich na jak największej ilości stadionów i boisk. Termin może dotyczyć też innych dyscyplin sportowych.

Nazwa groundhopping to połączenie angielskich słów ground (boisko) i hop (skakać). W Polsce wykorzystywana jest też nazwa turystyka stadionowa[1]. Groundhopping został zapoczątkowany prawdopodobnie w latach 70. XX wieku w Anglii. Dziś hobby jest popularne w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Belgii. Uczestnicy, nazywani groundhopperami, podróżują odwiedzając mecze na wszystkich poziomach – od najważniejszych rozgrywek po te amatorskie.

Uczestnicy hobby nie stanowią zwartej grupy, dlatego trudno mówić o jednolitych zasadach. Do najpopularniejszych formalnych groundhopperskich organizacji należy angielski The 92 Club[2] zrzeszający osoby, które uczestniczyły w meczach na 92 stadionach czterech zawodowych lig w Anglii.

Z groundhoppingiem powiązany jest groundspotting, czyli zwiedzanie stadionów w czasie, gdy nie są na nich rozgrywane mecze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowa moda kibiców: Zaliczanie stadionów. PrzegladSportowy.pl. [dostęp 2015-10-12].
  2. BBC.com The football fan, pub purist and tube taker with complete sets. [dostęp 2015-10-12]. (ang.).