Grover Norquist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grover Norquist
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 października 1956
Sharon, Pensylwania, USA
Zawód lobbysta, dziennikarz
Narodowość amerykańska
Edukacja BA 1978, MBA 1981
Alma Mater Harvard University
Pracodawca Americans for Tax Reform
Partia Partia Republikańska
Małżeństwo Samah Alrayyes
Strona internetowa

Grover Norquist (ur. 19 października 1956) – amerykański konserwatywny działacz społeczny, dziennikarz, a także założyciel i prezes organizacji Americans for Tax Reform.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grover Norquist dorastał się w Weston, w stanie Massachusetts, jest synem Warrena Elliotta Norquista i Carol, z domu Lutz. Jego ojciec był wiceprezesem Polaroid Corporation[1][2]. Zaangażował się w działalność polityczną już we wczesnym wieku; pomagał jako ochotnik w kampanii prezydenckiej Nixona w 1968 roku. Po ukończeniu liceum w Weston rozpoczął w 1974 roku studia wyższe na Harvardzie. Tam otrzymał bakalaureat z ekonomii oraz tytuł MBA[3]. Norquist uczęszczał również do Leadership Institute w Arlington w stanie Virginia. Norquist jest publicystą The American Spectator[4].

W 2004 roku, w wieku 48 lat, Grover Norquist ożenił się z pochodzącą z Kuwejtu specjalistką od PR, Samah Alrayyes[5]. Pełniła ona rolę dyrektorki Islamskiego Instytutu Wolnego Rynku. Para ma dwoje adoptowanych z zagranicy dzieci. Norquist ponoć żyje bardzo skromnie. Wedle słów jego przyjaciela i byłego współlokatora, Johna Funda, Norquist w sposób „mniszy” poświęca się działalności politycznej.

Americans for Tax Reform[edytuj | edytuj kod]

Grover Norquist założył organizację Americans for Tax Reform w 1985 roku na prośbę ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana[6]. Chociaż Norquist nigdy nie pełnił żadnej publicznej funkcji, ani nie piastował żadnego rządowego stanowiska, jego działalność wywiera olbrzymi wpływ na Partię Republikańską[7].

Podstawowym celem organizacji jest doprowadzić do obniżenia podatków. ATR "pryncypialnie sprzeciwia się wszelkim podwyżkom podatków" – zarówno na poziomie federalnym, stanowym, jak i lokalnym. ATR popiera inicjatywy mające na celu zwiększenie transparentności publicznych transakcji[6]. Będąc organizacją non-profit, ATR nie musi podawać tożsamości ofiarodawców. Według doniesień prasowych: „znaczna część ofiar pochodzi od bogatych obywateli, fundacji i korporacji”.

Przyrzeczenie Ochrony Podatnika[edytuj | edytuj kod]

Jedną z inicjatyw ATR jest „Przyrzeczenie ochrony podatnika” (Taxpayer Protection Pledge). Osoba podpisująca przyrzeczenie zobowiązuje się do sprzeciwu wobec prób podnoszenia jakichkolwiek podatków, zarówno dla pojedynczych płatników, jak i przedsiębiorstw. TPP podpisało 13 gubernatorów, 40 z 47 republikańskich senatorów oraz 236 z 242 republikańskich kongresmenów[7]. Spośród republikańskich kandydatów na prezydenta jedynie Jon Huntsman nie podpisał przyrzeczenia[8].

Krytycy TPP utrzymują, że jest ona zawadą utrudniającą rozwiązanie problemu zadłużenia Ameryki[8]. Jednym z krytyków jest republikanin Frank Wolf, członek Izby Reprezentantów[9].

Publikacje (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grover Norquist w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. Michael Scherer: Grover Norquist: The Soul of the New Machine (ang.). [dostęp 2011-12-14].
  3. Grover Norquist (ang.). Leadership Institute. [dostęp 2012-05-01].
  4. Contributors (ang.). [dostęp 2012-05-01].
  5. Bill Turner: GROVER NORQUIST AND THE UNDERMINING OF CONSERVATISM AND AMERICA, A TALE OF GREED AND SEDITION (ang.). [dostęp 2012-02-12].
  6. a b About Americans for Tax Reform (ang.). [dostęp 2012-02-12].
  7. a b Tim Dickinson: Grover Norquist: The Billionaires' Best Friend (pol.). 2012-11-09. [dostęp 2012-04-21].
  8. a b The Pledge: Grover Norquist's hold on the GOP (ang.). [dostęp 2012-04-21].
  9. Ashley Southall: Republican Criticizes Norquist for ‘Paralyzing’ Congress (ang.). New York Times, 2011-10-04. [dostęp 2012-05-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wywiady