Grubosz mleczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grubosz mleczny
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd skalnicowce
Rodzina gruboszowate
Rodzaj grubosz
Nazwa systematyczna
Crassula lactea Sol.
Hortus Kew. (W. Aiton) 1: 496. 1789
Synonimy

Tolkenia lactea (Sol.) P. V. Heath

Pędy

Grubosz mleczny, g. biały (Crassula lactea) – gatunek rośliny z rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Afryki Południowej[2]. W wielu krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Morfologia i biologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina, sukulent. Łodyga gęsto ulistniona łopatkowatymi, mięsistymi liśćmi o zrośniętych nasadach. W liściach tych i w łodydze roślina magazynuje wodę. Uprawiane w mieszkaniu rozrośnięte okazy kwitną zimą (od grudnia do marca), ale tylko wtedy, gdy mają zapewnioną wystarczającą ilość światła. Kwiaty są białe i przyjemnie pachnące.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce jest uprawiany jako roślina pokojowa, sadzona jest także w pojemnikach na klombach i kwietnikach. Osiąga wysokość do 60 cm. Na zewnątrz pomieszczeń rośnie lepiej, niż w mieszkaniach, nie jest jednak mrozoodporna i na zimę musi być wniesiona do pomieszczenia. Bardzo dobrze komponuje się w niewielkich ogródkach z innymi sukulentami, szczególnie z wilczomleczami i kolumnowymi kaktusami. W polskich ogrodach botanicznych uprawiany jest przeważnie w ogrzewanych szklarniach. Roślina jest długowieczna.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

  • Sposób uprawy. Najlepszym podłożem jest ziemia torfowa z domieszką piasku. Lepiej kwitnie, gdy doniczka jest nieco za ciasna. Przez lato roślina najlepiej rośnie w oświetleniu słonecznym na zewnątrz pomieszczeń: na parapecie okiennym, na balkonie lub w ogródku (najlepiej jest wkopać doniczkę do ziemi). Roślina nie jest mrozoodporna i na zimę należy ją wnieść do pomieszczenia o dodatniej, ale niskiej temperaturze, by przeszła okres spoczynku. Jak wszystkie gruboszowate podlewa się umiarkowanie. Nawozi się rozpuszczonym w wodzie nawozem tylko przez lato (od marca do sierpnia). Po przekwitnięciu ścina się wierzchołki pędów, by roślina lepiej się rozkrzewiała.
  • Rozmnażanie. Przez nasiona lub sadzonki pędowe. Młode rośliny początkowo trzyma się w miejscu nieco zacienionym i podlewa częściej, niż dorosłe okazy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-07-11].
  2. The International Plant Index. [dostęp 2009-04-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Czarowny roślin świat. [dostęp 2009-04-28].
  2. Jarosław Rak: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Cz. II. Edward Kawecki (zdjęcia). Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1998. ISBN 83-7073-089-2.