Grupa Abu Sajjafa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa Abu Sajjafa – islamska organizacja terrorystyczna, która wyłoniła się z Narodowego Frontu Wyzwolenia Moro w 1991 roku. Grupa działa na południu Filipin, głównie na wyspie Mindanao. Jej liderem był do 1998 roku, kiedy to zginął w walce z policją, weteran wojny w Afganistanie – Abduragak Abubakar Dżandżalani. Po śmierci Abduragaka dowództwo objął jego brat, Kadafi Dżandżalani.

W 2003 roku liczebność organizacji oceniana była na kilkuset bojowników. Wspierana jest ona przez około 1000 sympatyków.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Południe wyspy Mindanao było zasiedlone przez Arabów na wieki przed przybyciem Magellana. Rządy hiszpańskie przyniosły Filipinom katolicyzm. Później archipelag we władanie przejęły Stany Zjednoczone. Natomiast ludność Mindanao wyznaje islam, mimo zmian zwierzchnictwa nad wyspą na przestrzeni wieków.

Cele[edytuj | edytuj kod]

Celem działalności Grupy Abu Sajjafa jest oderwanie południa Filipin i utworzenie na tych terenach państwa islamskiego na wzór Iranu. Według relacji CIA Abu Sajjaf ma silne związki z organizacjami fundamentalistów islamskich na całym świecie, w tym z al-Kaidą. Na tę teorię nie ma dowodów. Jest to mało prawdopodobne z powodu zacofania rejonów i braku komunikacji ze światem zewnętrznym.

Organizacja zajmuje się zamachami bombowymi, zabójstwami i porwaniami. Celem ataków często są obiekty rządowe. Dotychczas (2003 r.) najbardziej krwawą akcją grupy był rajd na chrześcijańskie miasto Ipil na Mindanao. W kwietniu 1995 roku terroryści zamordowali tam 53 osoby.

Liczbę ofiar Grupy Abu Sajjafa (ranni i zabici) ocenia się na kilkaset osób.