Grupa Ananke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Grupa Ananke – duża grupa nieregularnych księżyców Jowisza, poruszających się ruchem wstecznym, po orbitach o inklinacji zbliżonej do 150°. Grupa ta ma zwarte tzw. „jądro” – podgrupę o zbliżonych orbitach i szerokie „peryferia”.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Księżyce nieregularne Jowisza; grupa Ananke znajduje się poniżej osi i = 0, razem z grupami Karme i Pazyfae
Jądro grupy Ananke. Na osiach odłożone są odpowiednio: odległość od Jowisza w Gm oraz inklinacja orbity. Wielkość kółek reprezentuje względne rozmiary księżyców.
Grupa Ananke łącznie z peryferiami. Księżyc Eurydome należy już do grupy Pazyfae.

Grupa ta jest dosyć rozproszona, ale satelity tworzące jej jądro mają bardzo podobne orbity i co więcej, przynajmniej trzy spośród nich (Harpalyke, Praxidike i Jokasta) cechuje podobna, szara barwa powierzchni (wskaźniki barwy: B−V = 0,77 i V−R = 0,42) podczas gdy Ananke ma już barwę pomiędzy szarą a lekko czerwonawą[1]. Mniejsze księżyce mogą być fragmentami Ananke, wybitymi przez uderzenie.

Satelity z grupy Ananke mają:

W zestawieniu nie uwzględniono wstępnych parametrów orbit dla księżyców, które mogą należeć do peryferiów tej grupy. Ich precyzyjne wyznaczenie jest niezbędne, żeby określić przynależność.

Księżyce[edytuj | edytuj kod]

Jądro grupy tworzą (w kolejności od Jowisza):

Peryferia grupy obejmują (w kolejności od Jowisza):

Wstępne parametry orbit wskazują, że do grupy Ananke zaliczają się również S/2003 J 3, S/2003 J 18, S/2003 J 15 i S/2010 J 2, a księżyc S/2003 J 16 należy do jądra grupy.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) rezerwuje nazwy pochodzące z mitologii greckiej, kończące się na „-e” dla księżyców Jowisza krążących po orbitach wstecznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tommy Grav, Matthew J. Holman, Brett J. Gladman, Kaare Aksnes. Photometric survey of the irregular satellites. „Icarus”. 166, s. 33-45, 2003.