Grupa Atlas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Atlas sp. z o.o.
Atlas sp. z o.o.
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Data założenia 1991
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba Łódź, ul. Kilińskiego 2
Numer KRS 0000264887
Prezes Henryk Siodmok
Branża przemysł materiałów budowlanych
Produkty producent materiałów chemii budowlanej
Zatrudnienie ok. 2000 osób
Kapitał zakładowy 966 454 700 zł
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Atlas sp. z o.o.
Atlas sp. z o.o.
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Atlas sp. z o.o.
Atlas sp. z o.o.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Atlas sp. z o.o.
Atlas sp. z o.o.
Ziemia51°46′42,8000″N 19°27′44,0000″E/51,778556 19,462222
Strona internetowa
Fabryka Grupy Atlas w Bydgoszczy

Grupa Atlas – polski producent materiałów chemii budowlanej (ponad stu produktów, głównie: klejów do glazury, zapraw budowlanych, systemów ociepleń ścian zewnętrznych budynków, podkładów podłogowych oraz spoiw gipsowych i gładzi szpachlowych). Obecnie (2006 r.) jest jedną z najlepszych polskich marek (stworzona od podstaw po 1989 r. i rozpoznawana w Polsce i za granicą) i największym polskim producentem w swojej branży, właścicielem 9 zakładów produkcyjnych w Polsce i innych krajach oraz 3 kopalni surowców (gipsu, anhydrytu i piasku kwarcowego).

Historia firmy[edytuj | edytuj kod]

Wytwórnia Klejów i Zapraw Budowlanych ATLAS (obecnie Grupa Atlas) powstała w Łodzi w 1991 r. Założycielami przedsiębiorstwa byli: mgr inż. elektr. Stanisław Ciupiński (ur. 1941), mgr inż. budown. Grzegorz Grzelak (ur. 1958) i mgr inż. arch. Andrzej Walczak (ur. 1958).

Założyciele przedsiębiorstwa prowadzili początkowo mały zakład usługowy, zajmujący się remontem domów, glazurnictwem i wykańczaniem wnętrz w Polsce i Niemczech. Wtedy zapoznali się z produktami niemieckimi, znacznie przewyższającymi jakością produkty podobnego typu dostępne wtedy na rynku polskim i postanowili stworzyć własny klej do glazury. W przygotowaniu pierwszej receptury wspomagał ich prof. Piotr Klemm, kierownik Katedry Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych Politechniki Łódzkiej.

Początkowo produkowali kleje imitujące produkty niemieckie (napisy po niemiecku, podobna do konkurencji grafika opakowań, ale z oznaczeniem Hergestellt in Polen – „Zrobiono w Polsce”). Produkcja odbywała się najpierw systemem chałupniczym, a następnie w pomieszczeniach zlikwidowanego przedsiębiorstwa produkcji prefabrykatów w Łodzi przy ul. Teresy. Podstawą początkowego sukcesu rynkowego Grupy Atlas było znalezienie i zagospodarowanie dużej niszy rynkowej oraz umiejętny marketing prowadzony przez Mariusza Jurkowskiego i Romana Rojka. Przedsiębiorstwo wypracowało rozpoznawalne logo i symbol (bocian w gnieździe), sponsoruje liczne imprezy i przedsięwzięcia kulturalne, charytatywne i sportowe, dzięki czemu firma przedsiębiorstwa stała się dobrze znana w Polsce i krajach ościennych. W 1993 r. produkt przedsiębiorstwa po raz pierwszy został laureatem konkursu Teraz Polska, a kolejny raz w 2001 r. W 2002 r. Atlas otrzymał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP dla najlepszego polskiego przedsiębiorstwa. Kolejnym działaniem marketingowym było uruchomienie sieci doradztwa fachowego w dziedzinie produktów oferowanych przez przedsiębiorstwo oraz prowadzącej szkolenia w tej dziedzinie. W przedsiębiorstwie uruchomiono także laboratoria naukowo-badawcze, pozwalające wprowadzać do produkcji nowości technologiczne, a także zorganizowano nowoczesny system nadzoru jakości, wspomagany komputerowo. W 1999 r. Grupa Atlas posiada międzynarodowy certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001, certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001 oraz certyfikat Systemu Zarządzania BHP BS OHSAS 18001.

Struktura Grupy Atlas[edytuj | edytuj kod]

Grupę Atlas stanowi sieć spółek, w których udziały posiada Atlas sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, będąca dla grupy spółką-matką. W skład Grupy wchodzą zakłady produkcyjne Atlas sp. z o.o.:

oraz m.in.:

Wskaźniki ekonomiczne[edytuj | edytuj kod]

Przychody grupy Atlas w 2001 r. wyniosły 1,06 mld zł, a zysk netto 153,4 mln zł W 2004 r. obroty wyniosły 981 mln złotych. W latach 2001–2004 przedsiębiorstwo obejmowało ok. 70–80% rynku chemii budowlanej w Polsce. Około 6–10% swoich wyrobów Atlas sprzedaje za granicą, głównie na Ukrainie, Litwie, Łotwie, Słowacji, Białorusi, w Estonii, Czechach, Rosji i Portugalii. W 1991 r. przedsiębiorstwo zatrudniało 9 pracowników, w 2004 r. ponad 2000. Główni właściciele przedsiębiorstwa zaliczani są od wielu lat do najbogatszych ludzi w Polsce.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]