Grupa Wagnera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa Wagnera (ros. Группа Вагнера) – prywatna firma wojskowa, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym[1]. Nazwa organizacji pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. „Wagner”[2].

Grupa utworzona została w 2014 r. jako organizacja będąca następcą Korpusu Słowiańskiego[3].

Szkolenie jej pracowników odbywa się w miejscowości Molkino (Kraj Krasnodarski) na poligonie 10. Brygady Specnazu GRU[2].


Za szeroką rozumianą promocją organizacji stoi powiązany z Kremlem, a dokładnie z Władimirem Putinem, rosyjski przedsiębiorca i oligarcha Jewgienij Prigożin[4]. Jewgienij Prigożin, tzw. „Kucharz Putina”, stoi również za zorganizowaniem tzw. „kremlowskich trolli” oraz zatrudniającego kryminalistów tzw. „komanda” odpowiedzialnego za usuwanie niewygodnych dla Kremla dziennikarzy i dysydentów[5]. Ten z początku znany w Petersburgu restaurator, dzięki powiązaniom z Władimirem Putinem i zagwarantowanym mu dostawom cateringu dla Kremla i później Armii Federacji Rosyjskiej, stał się oligarchą, który z ramienia Putina odpowiadała za część powiązań i działań Kremla[6] na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.


Decyzją z dnia 13 grudnia 2021 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła sankcje na Grupę Wagnera, z powodu odpowiedzialności za poważne naruszenia praw człowieka na Ukrainie, w Syrii, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i w Mozambiku, obejmującej tortury i egzekucje pozasądowe, doraźne lub arbitralne oraz zabójstwa[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rosyjscy „kontraktorzy” w służbie Kremla, Warsaw Institute, s. 6.
  2. a b Wagnerowcy w Syrii – wykorzystanie PMC przez Rosję w konflikcie syryjskim.
  3. a b Decyzja Rady (WPZiB) 2021/2197 z dnia 13 grudnia 2021 r. zmieniająca decyzję (WPZiB) 2020/1999 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka (CELEX: 32021D2197).
  4. Bloomberg, PAP za Belsat.eu, 5 kwietnia 2019.
  5. Źródło: Belast.eu, 2019-04-05.
  6. Belsat.eu za Reuters, 5 kwietnia 2019.