Grupa kapitałowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Grupa kapitałowa – struktura łącząca przedsiębiorstwa za pomocą związków kapitałowych.

W Polsce jest konstrukcją mającą umocowanie i definicję prawną, m.in. na gruncie ustawy o rachunkowości oraz o ochronie konkurencji i konsumentów. W odniesieniu do nauki o zarządzaniu stanowi szczególny przypadek holdingu.

W grupie kapitałowej wyróżnia się[1]:

Grupa kapitałowa sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe o zawartości zgodnej z zapisami ustawy o rachunkowości.

Podatkowa grupa kapitałowa to pojęcie istniejące w prawie podatkowym. Może ona być podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych po spełnieniu warunków określonych w ustawie. Najważniejsze to:

  • minimalna przeciętna wartość kapitału zakładowego jaka przypada na każdą ze spółek ma być nie mniejsza niż 1 000 000 PLN,
  • spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale innych spółek tworzących grupę,
  • w spółkach nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa,
  • spółki zawarły umowę w formie aktu notarialnego o utworzeniu na okres co najmniej 3 lat podatkowych podatkowej grupy kapitałowej.

Grupa kapitałowa spełniająca ustawowe wymogi, po zarejestrowaniu przez urząd skarbowy, staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z  2013  r. poz.  330).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michał Trocki: Grupy kapitałowe Tworzenie i funkcjonowanie. Warszawa: Wydawnictwo naukowe PWN, 2004. ISBN 83-01-14188-3.