Grupa kapitałowa CD Projekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grupa kapitałowa CD Projekt
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa, ul. Jagiellońska 74, budynek E

Data założenia

1994[1]

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Adam Kiciński

Przewodniczący rady nadzorczej

Katarzyna Szwarc

Nr KRS

0000006865

Zatrudnienie

1111 (2020)[2]

Giełda

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

ISIN

PLOPTTC00011

Symbol akcji

CDPROJEKT (CDR)

Dane finansowe
Wynik operacyjny

303,627 mln PLN (2016)[3]

Wynik netto

250,514 mln PLN (2016)[3]

Aktywa

874,960 mln PLN (2016)[3]

Kapitał własny

776,938 mln PLN (2016)[3]

Kapitał zakładowy

96,120 mln PLN (2016)[3]

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Grupa kapitałowa CD Projekt”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Grupa kapitałowa CD Projekt”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Grupa kapitałowa CD Projekt”
Ziemia52°16′02,3″N 21°01′16,4″E/52,267306 21,021222
Strona internetowa

Grupa kapitałowa CD Projekt – polski wydawca oraz producent gier komputerowych z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Krakowie, Wrocławiu oraz Los Angeles. Pierwsza ze spółek, działająca jako CD Projekt, została założona w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Spółka dominująca grupy notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Swoją działalność w branży gier komputerowych CD Projekt rozpoczął od dystrybucji gier oraz lokalizowania ich na język polski. Dystrybucję gier spółka prowadzi do dziś poprzez powstałą w 2008 roku globalną platformę dystrybucji cyfrowej GOG.com.

W 2002 roku powstało studio CD Projekt Red, które miało zajmować się tworzeniem gier komputerowych. Pierwszym tytułem studia był Wiedźmin – gra cRPG oparta na serii książek Andrzeja Sapkowskiego. Tytuł ukazał się w 2007 roku na PC. W 2011 roku na PC ukazała się kontynuacja – Wiedźmin 2: Zabójcy królów, a rok później jej wersja na konsolę Xbox 360. Kontynuacja – Wiedźmin 3: Dziki Gon – została wydana w 2015 roku jednocześnie na komputerach PC oraz na konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Pod koniec 2020 studio wydało grę fabularną Cyberpunk 2077.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Marcin Iwiński – współzałożyciel i wiceprezes CD Projekt SA

Dystrybucja i lokalizacja gier[edytuj | edytuj kod]

 Osobne artykuły: CDPcdp.pl.

Spółka CD Projekt została założona w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego[1]. Początek jej działalności skupiał się na sprzedaży i dystrybucji gier. Iwiński i Kiciński sprowadzali gry od sprzedawców ze Stanów Zjednoczonych stając się pierwszymi w Polsce importerami gier na płytach CD-ROM[4]. Niedługo później spółka stała się oficjalnym dystrybutorem wybranych tytułów m.in. Acclaim, Blizzard, czy Blue Byte[5].

W 2012 roku, część spółki zajmująca się dystrybucją na terenie Polski zmieniła nazwę na cdp.pl. Oferta platformy, poza grami, zapewniała wsparcie techniczne i była stopniowo poszerzana o kolejne produkty: filmy, książki w wersji elektronicznej i komiksy[6]. W 2014 roku spółka cdp.pl została wydzielona poza grupę CD Projekt, która chciała skupić się na działalności na skalę globalną[7]. Na koniec trzeciego kwartału 2016 roku udział CD Projekt SA w kapitale zakładowym CDP.pl wynosił 3,11%[8]. Jako osobna spółka, cdp.pl kontynuuje działalność polegającą na dystrybucji gier na terenie Polski (m.in. jako polski dystrybutor gier z serii Wiedźmin)[6]. Na początku marca 2017 r. sklep cdp.pl został przejęty przez Grupę Merlin, w skład której wchodzi Merlin.pl[9].

CD Projekt było również jedną z pierwszych spółek w Polsce, które zajmowały się lokalizacją gier komputerowych. W 1996 roku spółka rozpoczęła tworzenie pierwszych, częściowych (instrukcje i pudełka) lokalizacji gier. Prace nad pierwszą pełną lokalizacją rozpoczęły się rok później[10]. Przeczuwając popularność tytułu, przedstawiciele CD Projekt zaproponowali BioWare oraz Interplay Entertainment stworzenie polskiej lokalizacji Baldur’s Gate. Firma zatrudniła znanych polskich aktorów (m.in. Piotr Fronczewski, Wiktor Zborowski), którzy mieli użyczyć swoich głosów postaciom z gry. Lokalizacja Baldur’s Gate okazała się sukcesem. Pierwszego dnia sprzedało się 18 000 sztuk[11][1][12].

Spółka kontynuowała bliską współpracę z Interplayem po premierze Baldur’s Gate, m.in. pracując nad konwersją gry Baldur’s Gate: Dark Alliance na komputery osobiste. W związku z tym projektem do zespołu dołączyli Sebastian Zieliński (wcześniej odpowiedzialny za prace nad grą Mortyr 2093-1944)[13] oraz Adam Badowski, szef studia CD Projekt Red[14] Po sześciu miesiącach prac, problemy finansowe Interplay zmusiły CD Projekt do wstrzymania prac nad wersją PC Baldur’s Gate: Dark Alliance[12][1]. CD Projekt kontynuował dystrybucję i lokalizację gier[6].

CD Projekt Red[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: CD Projekt Red.

Po wstrzymaniu prac nad konwersją Baldur’s Gate: Dark Alliance, założyciele CD Projekt zaczęli zastanawiać się nad przyszłością spółki. Prawa do kodu, który powstał w wyniku prac nad wersją PC Baldur’s Gate: Dark Alliance, należały do CD Projekt. Wiedząc to, spółka chciała go wykorzystać do stworzenia własnego tytułu[11][1]. Gra miała bazować na książkach z serii Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego, który zgodził się udzielić twórcom licencji[1].

Zyski z dystrybucji i lokalizacji gier pozwoliły spółce w 2002 roku utworzyć CD Projekt Red, którego szefem został wówczas Sebastian Zieliński. Studio z siedzibą w Łodzi miało zajmować się tworzeniem gier. Tam właśnie tworzony był prototyp pierwszej części serii Wiedźmin[12][1]. Tytuł powstawał na silniku gry Mortyr i rozgrywką przypominał Baldur’s Gate: Dark Alliance oraz Diablo[15]. Iwiński i Kiciński przedstawili demo wybranym wydawcom, ale żaden nie był zainteresowany współpracą. Biuro w Łodzi zostało zamknięte, a zespół, z wyjątkiem Zielińskiego, przeniesiony do siedziby w Warszawie[12][1].

Po odejściu Zielińskiego szefem projektu został Michał Kiciński. Prototyp został porzucony, ale prace nad grą trwały dalej. W 2003 roku grę zaczęto tworzyć od nowa[16][17]. Zespół, który nie miał wiedzy na temat tworzenia gier komputerowych, spędził niemal dwa lata na preprodukcji[4]. Z pomocą przyszło BioWare, które w 2004 roku zaoferowało CD Projekt możliwość pokazania gry na ich stoisku na targach Electronic Entertainment Expo, gdzie promowane było Jade Empire. BioWare udzieliło również spółce licencji na korzystanie z silnika Aurora w pracach nad grą[18].

Nad tytułem początkowo pracował zespół składający się z 15 osób. W trakcie prac nad grą liczba ta urosła do około 100. Budżet produkcji wyniósł 20 milionów złotych, a jego wydawcą zostało Atari[19][1]. Po pięciu latach prace nad Wiedźminem zostały ukończone[4]. Tytuł ukazał się w 2007 roku i spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony mediów[20].

Zadowalająca sprzedaż sprawiła, że niemal natychmiast po premierze pierwszej części ruszyły prace nad kontynuacją. Zespół zaczął tworzyć projekt gry Wiedźmin 2, a także eksperymentować z tworzeniem własnego silnika. Wszystko zmieniło się po rozpoczęciu prac nad grą Wiedźmin: Powrót Białego Wilka – wersją pierwszego Wiedźmina na konsole[1]. Pomimo współpracy nad tytułem ze studiem Widescreen Games, prace stanęły w miejscu. Francuskie studio domagało się większego wsparcia ze strony CD Projekt Red, w tym finansowego, oraz więcej czasu, by móc ukończyć prace nad grą. Projekt został ostatecznie odwołany[21]. Niezadowolone z takiego obrotu sprawy Atari zażądało zwrotu wkładu finansowego w produkcję wersji gry na konsole, w wyniku czego Iwiński zgodził się, by Atari zostało oficjalnym wydawcą Wiedźmina 2 na terenie Ameryki Północnej[1].

Problemy związane z produkcją gry Wiedźmin: Powrót Białego Wilka były dla CD Projekt kosztowne; spółka znalazła się na skraju bankructwa[22], na co dodatkowo miał wpływ kryzys gospodarczy lat 2007–08[1]. By pozostać w grze, postanowiono skupić się na tworzeniu Wiedźmina 2 oraz własnego silnika, REDengine, który umożliwiłby twórcom późniejsze przeniesienie gry na konsole[23]. Wiedźmin 2: Zabójcy królów ukazał się na PC w 2011 roku, po trzech i pół roku prac nad grą. Gra zdobyła uznanie mediów[1]. Po roku od premiery, w maju 2012 roku, sprzedaż tytułu przekroczyła 1,7 miliona sztuk[24]. W kwietniu 2012 roku ukazała się wersja na konsolę Xbox 360[25].

W 2013 roku oficjalnie otwarte zostało krakowskie studio CD Projekt Red, które wspólnie z warszawską siedzibą miało pracować nad kolejnymi tytułami[26]. Pierwszym wspólnym projektem była zapowiedziana na początku roku trzecia gra z serii Wiedźmin, tworzona na nowej wersji silnika REDengine[27].

Wiedźmin 3: Dziki Gon ukazał się w maju 2015 roku na komputery PC oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. Tytuł powstawał trzy i pół roku[4] i kosztował około 306 milionów złotych[1][28]. Była to najgłośniejsza medialnie gra 2015 roku[29]. W 2015 r. Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobył łącznie ponad 800 nagród, w tym ponad 250 tytułów gry roku[30]. W rankingu serwisu Metacritic gra CD Projekt Red uplasowała się w pierwszej dwudziestce najwyżej ocenianych gier wszech czasów na PC[31], oraz pierwszej dziesiątce gier wszech czasów na konsole PlayStation 4[32] oraz Xbox One[33]. Tytuł stał się również najwyżej ocenianą przez użytkowników grą na PC[34] oraz konsolę Xbox One[35]. W pierwszych sześciu tygodniach od premiery Wiedźmin 3 sprzedał się w 6 milionach sztuk[36].

Przed premierą Wiedźmina 3 CD Projekt ogłosiło, że pracuje nad dwoma dużymi rozszerzeniami do gry[37]. Pierwszym był dodatek Serca z kamienia, który ukazał się w październiku 2015 roku[38]. W czerwcu 2016 ukazał się drugi dodatek, Krew i wino, który stanowi zakończenie historii Geralta z Rivii[39]. Poza główną serią gier, CD Projekt wydało również inne tytuły z uniwersum Wiedźmina, m.in. cyfrową grę planszową Wiedźmin: Gra przygodowa na PC, iOS i Androida[40] oraz grę z gatunku multiplayer online battle arena, która ukazała się na iOS i Androida – The Witcher Battle Arena[41]. Aktualnie studio pracuje nad dwoma projektami. Na targach E3 2016 zapowiedziany został Gwint: Wiedźmińska gra karciana, bazujący na minigrze znanej z Wiedźmina 3[42]. Zespół pracuje również nad nową grą RPG, Cyberpunk 2077.

W 2018 roku otwarto oddział studia we Wrocławiu[43].

Na przestrzeni lat CD Projekt Red wypracowało sobie opinię studia przyjaznego graczom; zdaniem Marcina Iwińskiego, to właśnie gracze stanowią dla studia główny „motor napędowy”[44][45].

Realizacją tego podejścia były m.in. Edycje Rozszerzone Wiedźmina i Wiedźmina 2, zawierające liczne usprawnienia rozgrywki, grafiki, dodatkowe misje i wątki fabularne. Poza wydaniem pudełkowym, dostęp do zawartości Edycji Rozszerzonych otrzymali wszyscy posiadacze pierwszych wydań obu gier w formie darmowej aktualizacji[1]. W okresie po premierze Wiedźmina 3, gracze otrzymali 16 darmowych pakietów dodatkowej zawartości do gry, które również zawierały m.in. nowe zadania, tryby rozgrywki i bronie[46]. Również z myślą o graczach studio zrezygnowało ze stosowania w swoich tytułach zabezpieczeń DRM[47].

GOG.com[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: GOG.com.

W 2008 roku spółka powołała do życia serwis GOG.com – platformę cyfrowej dystrybucji oferującą tytuły pozbawione cyfrowych zabezpieczeń DRM.[10][48]. Zespół musiał zmierzyć się z szeregiem problemów licencyjnych w przypadku gier nieistniejących już studiów, a także negocjować z wydawcami prawa do dystrybucji tytułów. Spółka musiała sięgać po sklepowe lub używane wersje gier, by dotrzeć do kodów źródłowych starszych tytułów i stworzyć ich wersje na współczesne systemy operacyjne[49]. Współpraca CD Projekt z mniejszymi studiami oraz dużymi wydawcami jak Activision, Electronic Arts, czy Ubisoft pozwoliła poszerzyć ofertę platformy o współczesne, wysokobudżetowe produkcje oraz gry niezależne[50].

CDP Investment[edytuj | edytuj kod]

CDP Investment Sp. z o.o. był spółką holdingową w grupie kapitałowej CD Projekt. Przedsiębiorstwo wydzielone zostało z firmy CD Projekt w 2008 roku jako podmiot zarządzający. W marcu 2010 roku ujawniono plany jej połączenia z polską firmą komputerową Optimus[6]. W październiku 2010 spółkę opuścili jej twórcy – Marcin Iwiński i Michał Kiciński[51]. Formalne przejęcie CDP Investment przez Optimusa nastąpiło 3 stycznia 2011 roku[52]. 25 stycznia 2011 nastąpiła zmiana właściciela spółki CD Projekt w rejestrze sądowym, CDP Investment zastąpiony został przez Optimus[53]. W marcu 2011 do firmy powrócił Michał Kiciński[54]. 24 lutego 2011 spółka została wykreślona z rejestru przedsiębiorców. Funkcje zarządcze w holdingu stanowi spółka CD Projekt.

CDI posiadał udziały w firmach Porting House (studiu zajmującym się tłumaczeniem i lokalizacją gier komputerowych) oraz Gram.pl (portalu internetowym).

CD Projekt na rynku kapitałowym[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: CD Projekt.

W wyniku przeprowadzonej w 2010 roku fuzji, spółka Optimus SA (od 2012 CD Projekt SA), której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przejęła CDP Investment – właściciela m.in. CD Projekt, CD Projekt Red oraz GOG Ltd.[55]. W związku z połączeniem oraz wydarzeniami będącymi jego następstwem, zmieniła się działalność prowadzona przez spółkę na w całości związaną z branżą gier. W 2011 roku Optimus SA zmienił nazwę na CD Projekt Red SA, a w 2012 roku na CD Projekt SA[56][57].

Na koniec lutego 2017 r. największymi akcjonariuszami CD Projekt SA pozostają twórcy holdingu – Michał Kiciński (10,91% kapitału zakładowego) i Marcin Iwiński (12,64% kapitału zakładowego). Wśród głównych akcjonariuszy spółki znajduje się również wiceprezes ds. finansowych Piotr Nielubowicz (6,38% kapitału zakładowego), Prezes Adam Kiciński (3,46% kapitału zakładowego) oraz AVIVA OFE (5,14% kapitału zakładowego). Free float spółki wynosi 61,47%[58]. Na koniec lutego 2017 roku kapitalizacja CD Projekt SA wynosiła 7 miliardów złotych[59]. Pod koniec kwietnia 2020 roku kapitalizacja osiągnęła rekordowe 35 mld zł, dając tym samym przedsiębiorstwu pierwszą pozycję na GPW[60].

Struktura grupy[edytuj | edytuj kod]

 • CD Projekt SA
  • GOG sp. z o.o.
  • CD Projekt Inc.
  • CD Projekt Co. Ltd.
  • Spokko sp. z o.o.
  • CD Projekt Red Store sp. z o.o.[61]

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Początkowo planowano, że Wiedźmin 3: Dziki Gon będzie ostatnią częścią serii gier o Geralcie z Rivii[62][63], jednak w marcu 2022 spółka poinformowała, że trwają prace nad nową częścią opartą na silniku Unreal Engine 5[64].

Kolejnymi projektami spółki są Gwint: Wiedźmińska gra karciana oraz Cyberpunk 2077 – gra RPG osadzona w świecie gry fabularnej Cyberpunk 2020 Mike’a Pondsmitha[65].

W marcu 2016 roku studio ogłosiło strategię na lata 2017-2021, która zakłada, poza wspomnianymi tytułami, wydanie zupełnie nowej gry RPG oraz dalszy rozwój studia, w tym niemal dwukrotną ekspansję CD Projekt Red[66]. Spółka przewiduje również rozwój oddziału CD Projekt Red w Krakowie, który w przyszłości ma zacząć tworzyć także własne wysokobudżetowe produkcje[67].

Wyprodukowane gry[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Platformy Silnik Uwagi
2007 Wiedźmin Microsoft Windows, OS X Aurora Engine w 2008 ukazała się edycja rozszerzona
2011 Wiedźmin 2: Zabójcy królów Microsoft Windows, OS X, Linux, Xbox 360 REDengine w 2012 ukazała się edycja rozszerzona
2014 Wiedźmin: Gra przygodowa Microsoft Windows, OS X, iOS, Android n/d gra stworzona we współpracy z Can Explode[68]
2015 The Witcher Battle Arena iOS, Android Unity tytuł stworzony we współpracy z Fuero Games[69]
Wiedźmin 3: Dziki Gon Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch REDengine 3
Wiedźmin 3: Serca z kamienia Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch REDengine 3 dodatek do gry Wiedźmin 3
2016 Wiedźmin 3: Krew i wino Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch REDengine 3 dodatek do gry Wiedźmin 3
2018 Gwint: Wiedźmińska gra karciana Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, Android, iOS Unity rozbudowana, samodzielna wersja minigry z Wiedźmina 3
2018 Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści[70] Microsoft Windows, Nintendo Switch
2020 Cyberpunk 2077 Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One REDengine 4

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l m n o Robert Purchese: Seeing Red: The story of CD Projekt (ang.). Eurogamer, 2015-05-17. [dostęp 2017-03-29].
 2. Management Board report on the activities of the CD Projekt Group and CD Projekt SA in 2019 (ang.). CD Projekt, 2020-04-08. [dostęp 2020-07-20].
 3. a b c d e Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej CD PROJEKT za 2016 rok (pol.). CD Projekt, 2017-03-30. [dostęp 2017-03-30].
 4. a b c d Craig Crapple: The wild road to The Witcher 3 (ang.). Develop, 2015-06-10. [dostęp 2017-03-29].
 5. Joanna Dobosiewicz: Od płyt CD do GPW (pol.). Puls Biznesu. [dostęp 2017-03-29].
 6. a b c d CDP.pl (pol.). Gry-Online. [dostęp 2017-03-29].
 7. Orbech: CD Projekt pozbywa się cdp.pl (pol.). Gry-Online, 2014-11-27. [dostęp 2017-03-29].
 8. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej CD Projekt za okres od 1 lipca do 30 września 2016 (pol.). CD PROJEKT, 2016-11-09. s. 30. [dostęp 2017-03-29].
 9. Krzysztof Majdan: To już oficjalne. Zmartwychwstały Merlin przejął e-sklep CDP.pl (pol.). Business Insider, 2017-03-03. [dostęp 2017-03-29].
 10. a b Mark J.P. Wolf: Video Games Around the World. MIT Press, 2015-05-15, s. 416. ISBN 0-262-52716-2.
 11. a b Russ Pitts: How the team behind The Witcher conquered Poland (ang.). Polygon, 2014-07-16. [dostęp 2017-03-29].
 12. a b c d Zbigniew Jankowski: Od Baldur’s Gate do Wiedźmina (pol.). Eurogamer.pl, 2015-05-22. [dostęp 2017-03-29].
 13. Tomasz Michałowicz: Zagrajmy w Wiedźmina. Wyborcza.pl, 2002-07-08. [dostęp 2020-01-02].
 14. Zarząd (pol.). CD PROJEKT. [dostęp 2017-03-29].
 15. Patrick Klepek: The Witcher Was Almost A Diablo Clone (ang.). Kotaku, 2015-05-22. [dostęp 2017-03-29].
 16. Vikki Blake: The Witcher Was Nearly A Diablo-Inspired Top-Down ARPG (ang.). IGN.com, 2015-05-26. [dostęp 2017-03-29].
 17. Anthony LaBella: The Witcher Originally Developed as a Point-and-Click RPG (ang.). gamerevolution.com, 2015-05-22. [dostęp 2017-03-29].
 18. Stefanie Fogel: The Witcher 2 vs. Dragon Age II (ang.). gamezone.com, 2011-09-27. [dostęp 2017-03-29].
 19. James Ransom-Wiley: Atari to publish The Witcher (ang.). Engadget, 2007-02-05. [dostęp 2017-03-29].
 20. The Witcher (ang.). Metacritic. [dostęp 2017-03-29].
 21. Perry Vandell: The Witcher 2 almost didn't happen (ang.). PC Gamer, 2013-11-09. [dostęp 2017-03-29].
 22. Joshua Derocher: CD Projekt almost failed before The Witcher 2 (ang.). Destructoid, 2015-08-11. [dostęp 2017-03-29].
 23. Richard Leadbetter: The Making of The Witcher 2 (ang.). Eurogamer, 2016-01-24. [dostęp 2017-03-29].
 24. Fred Dutton: The Witcher 2 sales top 1.7 million (ang.). Eurogamer, 2012-05-30. [dostęp 2017-03-29].
 25. The Witcher 2 for X360 coming in April (ang.). gamersyde.com, 2012-01-26. [dostęp 2017-03-29].
 26. CD Projekt Red otwiera nowe studio w Krakowie (pol.). gry.onet.pl, 2013-08-02. [dostęp 2017-03-30].
 27. Daniel Kłosiński: Wiedźmin 3: Dziki Gon oficjalnie zapowiedziany (pol.). Eurogamer.pl, 2013-02-21. [dostęp 2017-03-30].
 28. Eddie Makuch: This is How Much The Witcher 3 Cost to Make (pol.). Gamespot, 2015-09-09. [dostęp 2017-03-30].
 29. Owen S. Good: The Witcher 3 was 2015's most talked-about game (ang.). Polygon, 2016-01-30. [dostęp 2017-03-30].
 30. 2015 Game of the Year (ang.). gotypicks.blogspot.com. [dostęp 2017-03-30].
 31. Game releases by score – PC (ang.). Metacritic. [dostęp 2017-03-30].
 32. Game relases by score – PS4 (ang.). Metacritic. [dostęp 2017-03-30].
 33. Game releases by score – Xbox One (ang.). Metacritic. [dostęp 2017-03-30].
 34. Game releases by score – PC (user score) (ang.). Metacritic. [dostęp 2017-03-30].
 35. Game releases by score – Xbox One (user score) (ang.). Metacritic. [dostęp 2017-03-30].
 36. Robert Purchese: The Witcher 3 sells 6m copies in six weeks (ang.). Eurogamer, 2015-08-26. [dostęp 2017-03-30].
 37. Bartosz Woldański: Wiedźmin 3 otrzyma dwa duże dodatki (pol.). pclab.pl, 2015-04-07. [dostęp 2017-03-30].
 38. Owen S. Good: The Witcher 3's first expansion, Hearts of Stone, launches Oct. 13 (ang.). Polygon, 2015-09-08. [dostęp 2017-03-30].
 39. Alice O’Connor: The Witcher 3: Blood And Wine Expansion Due May 31st (ang.). Rock Paper Shotgun, 2016-05-10. [dostęp 2017-03-30].
 40. Dave Tach: The Witcher Adventure Game headed to Mac, PC, Android and iOS (ang.). Polygon, 2014-06-05. [dostęp 2017-03-30].
 41. Michael Martin: The Witcher Battle Arena Release Date Announced (ang.). IGN.com, 2015-01-19. [dostęp 2017-03-30].
 42. Nick Summers: Gwent from 'Witcher 3' is now its own digital card game (ang.). Engadget, 2016-06-13. [dostęp 2017-03-30].
 43. Grzegorz Suteniec, CD Projekt przejmuje studio we Wrocławiu, Puls Biznesu, 20 marca 2018 [dostęp 2020-03-24].
 44. Robert Purchese: I was there when The Witcher 3 launched (ang.). Eurogamer, 2016-08-30. [dostęp 2017-03-30].
 45. Robert Purchese: „We are not talking with anyone regarding selling CD Projekt Red or GOG. Period.” (ang.). Eurogamer, 2015-09-15. [dostęp 2017-03-30].
 46. Góral: Wiedźmin 3: Dziki Gon – wszyscy fani otrzymają 16 darmowych dodatków (pol.). Gry-Online, 2014-11-06. [dostęp 2017-03-30].
 47. Perry Vandell: The Witcher 3 developer lays out DRM and DLC strategy (ang.). PC Gamer, 2013-06-17. [dostęp 2017-03-30].
 48. Historia i dokonania (pol.). CD Projekt. [dostęp 2017-03-30].
 49. Tom Bennet: How GOG.com Save And Restore Classic Videogames (ang.). Rock Paper Shotugn, 2015-09-16. [dostęp 2017-03-30].
 50. Bigger. Fresher. Newer. See what's new on GOG.com (ang.). GOG.com, 2012-03-26. [dostęp 2017-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-08)].
 51. Michał Kiciński i Marcin Iwiński odchodzą z CD Projektu! (pol.). gry.wp.pl, 2010-10-08. [dostęp 2011-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-30)].
 52. Optimus SA połączył się ze spółką zależną CDP Investment sp. z o.o. (pol.). inwestycje.pl, 2011-01-03. [dostęp 2011-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-20)].
 53. XV. WPISY DO KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO (pol.). internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy, 2011-02-09. [dostęp 2011-02-17].
 54. Michał Kiciński wraca do CD Projekt, potwierdza Wiedźmina 2 na konsole albo dodatek do gry (pol.). gram.pl, 2011-03-25. [dostęp 2021-01-24].
 55. Łosiu: Optimus SA przejmuje CD Projekt (pol.). Gry-Online, 2009-10-01. [dostęp 2017-03-30].
 56. Optimus połączy się CD Projekt Red. CD Projekt, 2011-07-26. [dostęp 2017-03-30].
 57. CD Projekt SA (pol.). money.pl. [dostęp 2017-03-30].
 58. Akcjonariat (pol.). CD Projekt. [dostęp 2017-03-30].
 59. Adam Torchała: Miliard w 13 dni. CD Projekt wart ponad 7 mld zł (pol.). bankier.pl, 2017-02-21. [dostęp 2017-03-30].
 60. CD Projekt dystansuje giełdową elitę. Producent gier jest już wart 35 mld zł. StockWatch.pl, 2020-04-24. [dostęp 2020-05-02].
 61. Grupa kapitałowa. CD Projekt. [dostęp 2021-07-29].
 62. Matthew Jarvis: 'We're ready to move on': CD Projekt Red on The Witcher, Hearts of Stone and Cyberpunk 2077 (ang.). MCV, 2015-10-15. [dostęp 2017-03-30].
 63. Mitch Dyer: Ending The Witcher 3 ‘With a Bang’ – IGN First (ang.). IGN.com, 2015-04-29. [dostęp 2017-03-30].
 64. CD Projekt zapowiada nowego Wiedźmina. Tym razem na silniku Unreal 5! | Investing.com, Investing.com Polska [dostęp 2022-03-22] (pol.).
 65. Dan Crawley: Cyberpunk 2077 is CD Projekt Red’s ‘Fight Club’ – it won’t talk about it (ang.). VentureBeat, 2014-11-17. [dostęp 2017-03-30].
 66. Robert Purchese: It's been a great year for Witcher 3 dev CD Projekt. Now what? (ang.). Eurogamer, 2016-03-11. [dostęp 2017-03-30].
 67. Jakub Mirowski: CD Projekt Red is getting bigger and looking for new employees for its second studio in Poland (ang.). gamepressure.com, 2016-05-14. [dostęp 2017-03-30].
 68. Geoff Thew: Review: The Witcher Adventure Game (ang.). HardcoreGamer, 2015-01-09. [dostęp 2017-03-31].
 69. Joseph Leray: Mo' Money, Mo' MOBA: CD Projekt Red Announce 'The Witcher Battle Arena' (ang.). Touch Arcade, 2014-07-02. [dostęp 2017-03-31].
 70. Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści. Gry-Online. [dostęp 2019-12-26].