Przejdź do zawartości

Grupa multiplikatywna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • w teorii grup: grupa w zapisie multiplikatywnym[a]grupa, w której działanie grupowe zapisywane jest za pomocą znaku branie elementu odwrotnego przez −1, element neutralny zaś oznaczony jest przez [1];
  • w teorii pierścieni, ciał, algebr grupa multiplikatywna[a] pierścienia, ciała, algebry łącznej to zbiór elementów odwracalnych pierścienia, ciała, algebry łącznej z działaniem mnożenia[2]; często używane oznaczenia:

jest pierścieniem z dzieleniem (algebrą łączną z dzieleniem) wtedy i tylko wtedy, gdy w przeciwnym razie zbiór jest mniejszy, np.

  • algebraiczny torus jest szczególnym przypadkiem ogólniejszego pojęcia snopa ale pojawia się często poza geometrią algebraiczną pod nazwą grupa multiplikatywna; jest rozmaitością grupową.
  • w geometrii algebraicznej: snop grup abelowych reprezentowany przez schemat grupowy grupą przekrojów tego snopa nad afinicznym zbiorem otwartym jest grupa homomorfizmów pierścieni [3]; ta grupa jest naturalnie izomorficzna z grupą homomorfizmowi odpowiada jednoznacznie element przy czym

Sam schemat też jest nazywany grupą multiplikatywną.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b W dawniejszych publikacjach stosowano przymiotnik multyplikatywny, który później przyjął postać multiplikatywny, prawdopodobnie od angielskiego przymiotnika multiplicative. W języku staropolskim słowo multyplikacja oznaczało „mnożenie”. Później słowniki ortograficzne zaczęły dopuszczać już tylko formę multi-.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. M.I. Kargapołow, J.I. Mierzliakow, Podstawy teorii grup, PWN 1976, s. 14.
  2. Andrzej Białynicki-Birula Zarys algebry, PWN 1987, s. 47.
  3. Davis Mumford, Abelian Varieties, Bombay 1968, III§11.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]