Grusza ussuryjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grusza ussuryjska
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd różowce
Rodzina różowate
Rodzaj grusza
Gatunek grusza ussuryjska
Nazwa systematyczna
Pyrus ussuriensis Maxim.
Bull. Cl. Phys.-Math. Acad. Imp. Sci. Saint-Pétersbourg 15:132. 1857 ("1856")

Grusza ussuryjska (Pyrus ussuriensis Maxim.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z północnej Japonii północno-wschodnich (Chin i północnej Korei). W Polsce jest spotykana bardzo rzadko, w ogrodach botanicznych.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Drzewo o kulistej lub stożkowatej koronie, dochodzące do 15 m wysokości.
Pędy
Żółtoszare, omszone i pokryte cierniami.
Liście
Liście są dość duże, jajowate, ostro zakończone, z brzegiem ząbkowanym i szczeciniastym. Latem ciemnozielone lecz jesienią przebarwiają się na czeronawopurpurowy lub czerwony kolor[2].
Kwiaty
Duże o średnicy do 35 mm, lśniąco białe z czarno zakończonymi pręcikami, zamknięte w pąku różowe lub czerwonawe, rozwinięte białe, kwitnie wiosną, stosunkowo długo i obficie.
Owoce w zimie
Owoce
W kształcie gruszkowate lub kuliste, mają średnicę około 3,5 cm, z kielichem nie odpadającym. Skórka jest zielonożółta z karmazynowym rumieńcem i małymi brązowymi cętkami. Owoce dojrzewają późną jesienią, jadalne choć w smaku są kwaśne i cierpkie, z małą ilością komórek kamiennych.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

  • Roślina ozdobna. W USA stosowana jest jako podkładka zarówno w szkółkarstwie sadowniczym jak i w ozdobnym. Uznawana jest za gatunek gruszy najbardziej odporny na mróz (strefy mrozoodporności 4-9[3]) i zarazę ogniową. Optymalne stanowisko słoneczne lub częściowo słoneczne, gleby piaszczyste lub lekko gliniaste o pH od 5,5 - 7,5[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-25].
  2. a b Ussurian Pear (ang.). [dostęp 2010-01-25].
  3. Ernie Wasson (Chef Consultant): The Complete Encyclopedia of Trees. San Diego: Thunder Bay Press, 2003. ISBN 1-59223-055-5.