Gruyères (kraina historyczna w Szwajcarii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gruyères - kraina historyczna w Szwajcarii. Hrabstwo, a następnie dystrykt u północnych podnóży Alp Fryburskich, w otoczeniu doliny rzeki Sarine. Jeden z 7 dystryktów tworzących kanton Fryburg.

Wspominane już w XII wieku, hrabstwo Gruyères (franc. comté de Gruyères) zostało podzielone w 1555 między Berno i Fryburg. Baliwowie berneńscy (de Saanen lub Gessenay) oraz fryburscy (de Gruyère) funkcjonowali odpowiednio do 1798 i do 1814. Z terenów baliwatu fryburskiego utworzono następnie dystrykt Gruyère (franc. district de la Gruyère), którego osią stała się rzeka Sarine. Od 1798 do 1848 jego obszar zmieniał się kilkakrotnie. Od 1848 obejmuje tereny od Montbovon po Pont-la-Ville i Le Bry przy północnym krańcu dzisiejszego jeziora Gruyère.

W połowie XIX wieku dystrykt liczył 17,1 tys. mieszkańców. W 2003 na terenie 28 gmin o łącznej powierzchni 489,4 km² mieszkało ich 40,3 tys.

Stolicą dystryktu była gmina Gruyères, a od 1848 jest nią Bulle.

Mieszkańcy dystryktu mówią językiem francuskim, z wyjątkiem gminy Jaun (franc. Bellegarde), której mieszkańcy należą już do niemieckiego obszaru językowego.