Gruzińska Partia Pracy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sakartvelos Leoboristuli Partia
Lider Szalwa Natelaszwili
Data założenia 1995
Ideologia polityczna socjaldemokracja, socjalizm, laburzyzm
Barwy niebieska
Obecni posłowie 0
Strona internetowa
Gruzja
Godło Gruzji
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Gruzji

Portal Gruzja
Siedziba partii w Tiflis

Partia Pracy (gru. საქართველოს ლეიბორისტული პარტია, Sakartvelos Leoboristuli Partia, SLP) – centrolewicowa gruzińska partia polityczna. Liderem partii jest jej założyciel Szalwa Natelaszwili.

Głównym celem partii jest demokratyzacja Gruzji i wstąpienie tego kraju do Unii Europejskiej[1]. Partia ma charakter socjalistyczny, postuluje zwiększenie opieki socjalnej państwa, dostęp do bezpłatnych usług, edukacji i zwiększenie interwencji państwa przy jednoczesnej opiece nad małymi przedsiębiorstwami[2].

W wyborach parlamentarnych w 2004 roku partia zdobyła 5,8%, ale nie udało się uzyskać żadnego miejsca z powodu progu wyborczego. W 2008 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał jej prawo do wolnych wyborów, które miały być naruszone przy wyborach z 2004 r.[1][3]. W wyborach parlamentarnych w 2008 roku, SLP otrzymała 7,4% i 6 z 150 miejsc w parlamencie. Po wyborach parlamentarnych z października 2012 partia uzyskując 1,24% głosów poparcia wypadła z parlamentu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ghia Nodia, Álvaro Pinto Scholtbach: The Political Landscape of Georgia: Political Parties: Achievements, Challenges and Prospects. Eburon, Delft 2006

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]