Grzegorz Ślak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grzegorz Ślak
Ilustracja
Data urodzenia 16.05.1965
Zawód Prezes Zarządu Wratislavia Biodiesel S.A.
Prezes Zarządu Akwawit-Polmos S.A.
Prezes Zarządu Bartimpex S.A.
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Grzegorz Andrzej Ślak (ur. 16 maja 1965 w Ostrzeszowie[1][2]) – polski przedsiębiorca, prawnik (specjalizujący się w zakresie podatku akcyzowego), finansista.

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Swoja karierę rozpoczął w Banku Przemysłowo-Handlowym w Rybniku gdzie zajmował się przede wszystkim finansowaniem i restrukturyzacją firm branży energetycznej, hutniczej i górniczej.

W roku 2002 został Prezesem Zarządu Rafinerii Trzebinia.

Jako pierwszy w Polsce „wybudował” instalację do produkcji estrów metylowych wyższych kwasów tłuszczowych tzw. „biopaliw” oraz gliceryny farmaceutycznej, stając się tym samym „pionierem polskich biopaliw”.

W roku 2005 „wybudował” pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej instalację hydrorafinacji oczyszczonej parafiny na licencji firmy Exxon Mobil. Pozwoliło to na wykorzystanie produktów powstałych z przerobu ropy naftowej (parafiny) w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym[3].

W roku 2005 opracował technologię i rozpoczął produkcję nowego paliwa o nazwie handlowej „ON BIO 10”, składającego się z oleju napędowego z 20% dodatkiem estrów metylowych wyższych kwasów tłuszczowych. Na tej podstawie Minister Gospodarki utworzył normę jakościową na to paliwo, która obowiązuje do dnia dzisiejszego. Za ten produkt Rafineria Trzebinia w roku 2006 została odznaczona Godłem Promocyjnym „Teraz Polska”[4][5][6].

W czerwcu 2006 w związku z obowiązkami Prezesa Zarządu Rafinerii Trzebinia zarzucono mu dokonanie uszczupleń w zakresie podatku akcyzowego w kierowanej przez niego Rafinerii Trzebinia na niespotykaną wcześniej kwotę 760 mln zł. Po dwóch latach organy podatkowe uznały prawidłowość wszystkich rozliczeń, przyznając jednocześnie rację w zakresie zastosowanej przez niego stawki podatkowej[7].

W 2006 roku został prezesem zarządu Skotan S.A. doprowadzając spółkę do jednego z najwyższych wzrostów akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie[8].

W roku 2008 został Prezesem Zarządu Bioeton S.A. W tej spółce przeprowadził inwestycję kapitałową polegającą na przejęciu kontroli nad niemiecką spółką z branży energii odnawialnej BDK Kyritz GmbH. W roku 2009 został prezesem zarządu BDK Kyritz GmbH w RFN. Przeprowadził w tej spółce restrukturyzację finansową polegającą na odtworzeniu płynności finansowej firmy, która znajdowała się w tzw. „tymczasowej upadłości”[9].

W lipcu 2011 roku objął stanowisko prezesa zarządu firmy Wratislavia Biodiesel S.A. wchodzącej w skład grupy kapitałowej Bartimpex S.A., zajmującej się produkcją estrów metylowych i wyższych kwasów tłuszczowych (biodiesla) oraz gliceryny surowej i farmaceutycznej. W momencie objęcia spółka nie prowadziła działalności operacyjnej ze względu na brak kontraktów. W wyniku przeprowadzonych restrukturyzacji Wratislavia Biodiesel S.A. osiągnęła 7-cyfrowy zysk netto za 2012 rok. Jednocześnie przeprowadził inwestycje w instalacje do produkcji bioetanolu spirytusu odwodnionego rozszerzając w ten sposób działalność spółki o handel tym produktem. Skuteczna restrukturyzacja pozwoliła spółce rozpocząć na początku 2015 roku proces aplikacyjny polegający na wejściu na Giełdę Papierów Wartościowych[10][11].

Będąc prezesem zarządu oraz akcjonariuszem spółki Wratislavia Biodiesel S.A. rozpoczął prace pozwalające na produkcję paliw z alg (paliwa trzeciej generacji), w przypadku skutecznego zakończenia będzie to pierwsza taka instalacja w Europie.

Od października 2011 roku pełni równocześnie stanowisko Prezesa Zarządu Akwawit–Polmos Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu – producenta spirytusów i wódek, również wchodzącej w skład grupy kapitałowej Bartimpex S.A. W momencie objęcia stanowiska, spółka spełniała prawne wymogi do ogłoszenia upadłości[12].

W roku 2012 doprowadził do zawarcia kontraktów ze światowymi koncernami alkoholowymi Brown-Forman (właścicielem marek Jack Daniels i Finlandia) na produkcję wódki Maximus oraz z koncernem Diageo (właścicielem marek Johnnie Walker i Baileys) na produkcję wódki Smirnoff. W wyniku restrukturyzacji finansowej, spółka planuje przeprowadzić debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w roku 2016.

W ramach restrukturyzacji przeprowadził inwestycje w najnowocześniejszą w Polsce linię do produkcji wszelkiego rodzaju alkoholi na licencji CFT Packaging S.A., o wydajności 100 mln butelek rocznie co łącznie podnosi wydajność Akwawit-Polmos S.A. do poziomu 150 mln butelek rocznie co plasuje spółkę w gronie największych producentów alkoholi w Europie Środkowo-Wschodniej.

W roku 2013 zastąpił na stanowisku prezesa zarządu Bartimpex S.A. zmarłego Aleksandra Gudzowatego[13].

Jest prezesem zarządu oraz akcjonariuszem spółki HGBS Finanse S.A., będącej funduszem inwestującym w przedsiębiorstwa z branży nowych technologii i „biznesu akcyzowego”.

W swojej karierze był lub jest członkiem rad nadzorczych min: Orlen Oil S.A., J.W. Construction S.A., Orlen Asfalt S.A, Polonia Warszawa S.A., Euronaft Sp. z o.o.

Offsetowy spór[14][15][edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2003 r. polski rząd podpisał umowę na zakup 48 samolotów F-16 za 3,5 mld dol. W zamian Amerykanie zobowiązali się m.in. do inwestycji w polską gospodarkę, a także do pomocy polskim przedsiębiorstwom w inwestowaniu na amerykańskim rynku. Z tej ostatniej obietnicy się nie wywiązali. W roku 2014 Grzegorz Ślak, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu Bartimpexu, doprowadził do ugody z koncernem Lockheed Martin i przyznania polskiej firmie odszkodowania w wysokości kilkunastu mln dol.. Bartimpex był jedynym podmiotem w Polsce, którzy otrzymał odszkodowanie z tytułu niezrealizowanego offsetu.

Rurociąg Jamalski[16][17][edytuj | edytuj kod]

Grzegorz Ślak był inicjatorem przejęcia przez PGNiG kontroli nad częścią gazociągu jamalskiego przebiegającą przez Polskę. Formuła transakcji pozwoliła na przejęcie przez PGNiG 4% akcji, co dało przewagę nad Gazpromem 52% do 48% i zapewniło stronie polskiej decydowanie o najważniejszych sprawach w zakresie spółki EuropolGaz będącej właścicielem rurociągu.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 4 czerwca 2003 r., za zasługi dla rozwoju przemysłu naftowego, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[18].

Otrzymał Medal „Człowiek Roku 2005” przyznawany przez „Gazetę Krakowską” za „profesjonalizm w zarządzaniu firmą, wprowadzanie nowatorskich technologii, skuteczność w zdobywaniu nowych rynków oraz wspieranie kultury i sportu”[19].

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Ufundował dwa aparaty ultrasonograficzne Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Zawodowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu pozwalające na wcześniejsze wykrywanie nowotworów[20].

Ufundował gamma-kamerę Klinice Endokrynologii w Zabrzu pozwalającą na przeprowadzanie skutecznych badań tarczycy[21].

Ufundował aparat ułatwiający operacje nowotworów u dzieci dla Kliniki Chirurgii Urologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Hobby[edytuj | edytuj kod]

Wielki miłośnik żużla i piłki nożnej. W roku 2004 i 2005 doprowadził klub żużlowy Unia Tarnów do pierwszych w jego historii tytułów Drużynowego Mistrza Polski na Żużlu.

Od lat blisko związany z najlepszym polskim żużlowcem Tomaszem Gollobem, który oficjalnie przekazał mu złoty medal Indywidualnego Mistrza Świata zdobyty w roku 2010. W roku 2010 napisał również książkę Dlaczego dopiero teraz?! Gollob Mistrzem Świata. Historia prawdziwa[22].

W roku 2008 przeprowadził transakcję kapitałową polegającą na przejęciu kontrolnego pakietu akcji klubu piłkarskiego Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. przez akcjonariusza J.W. Construction S.A. W wyniku czego klub ten zmienił nazwę na Polonia Warszawa i siedzibę na miasto Warszawa. Była to pierwsza i jak dotychczas jedyna tego rodzaju transakcja na najwyższym szczeblu rozgrywek polskiej piłki nożnej[23].

Występuje w roli eksperta i komentatora Grand Prix na żużlu w telewizji Canal+.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jakub Guder, Marcin Rybak: Marzył o paliwie z alg, teraz chce dolać pieniędzy do baku Śląska. 2017-07-14. [dostęp 2018-05-11].
 2. (rpr): Sycowianin kupuje Śląsk!. 2017-07-05. [dostęp 2018-05-11].
 3. W Rafinerii Trzebinia pierwsza w Europie Środkowej instalacja hydrorafinacji parafin. [dostęp 2015-08-28].
 4. Rafineria Trzebinia zaczęła sprzedawać ON BIO – prasa. [dostęp 2015-08-28].
 5. ORLEN Południe. www.rafineria-trzebinia.pl. [dostęp 2015-08-28].
 6. Biodiesel w sprzedaży. [dostęp 2015-08-28].
 7. Życie z prokuratorem na karku. [dostęp 2015-08-28].
 8. Skotan: nowy prezes zadba o biopaliwa. wnp.pl. [dostęp 2015-08-28].
 9. Grzegorz Ślak pokieruje niemieckim producentem biopaliw. wnp.pl. [dostęp 2015-08-28].
 10. Mistrz paliw na prostej. [dostęp 2015-08-28].
 11. W imię Aleksandra. [dostęp 2015-08-28].
 12. Grzegorz Ślak: Akwawit-Polmos liczy na nowy kontrakt. wnp.pl. [dostęp 2015-08-28].
 13. Grzegorz Ślak nowym prezesem spółki Bartimpex | Zmiany kadrowe | pulshr.pl. www.pulshr.pl. [dostęp 2015-08-28].
 14. Wygrał z Lockheed Martin, ale liczy na więcej. [dostęp 2015-08-28].
 15. Grupa Wirtualna Polska: Jak polski menedżer wyciągnął 13 mln dol. od amerykańskiego giganta. [dostęp 2015-08-28].
 16. Redakcja Radia ZET: PGNiG zapłaciło ponad 100 mln za przejęcie kontroli nad Jamałem. PGNiG zapłaciło ponad 100 mln za przejęcie kontroli nad Jamałem – Wiadomości. [dostęp 2015-08-28].
 17. Spadkobiercy Gudzowatego oddali kontrolę nad gazem. [dostęp 2015-08-28].
 18. Kancelaria Sejmu RP: Internetowy System Aktów Prawnych. isap.sejm.gov.pl. [dostęp 2015-08-28].
 19. Grzegorz Ślak Człowiekiem Roku. Neurochirurgia Tarnów. [dostęp 2015-09-09].
 20. Lekarze uratowali mu mamę, więc kupił szpitalowi dwa aparaty USG. [dostęp 2015-08-28].
 21. Zdrowie pod obserwacją – Będzin – naszemiasto.pl. bedzin.naszemiasto.pl. [dostęp 2015-08-28].
 22. Dlaczego dopiero teraz?! Gollob Mistrzem Świata. Historia prawdziwa – Grzegorz Ślak – Merlin.pl. merlin.pl. [dostęp 2015-08-28].
 23. Od 1 sierpnia Grzegorz Ślak prezesem Polonii. [dostęp 2015-08-28].