Grzegorz Ślak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Grzegorz Andrzej Ślak (ur. 16 maja 1965 w Ostrzeszowie) – prawnik, finansista.

Swoja karierę rozpoczął w Banku Przemysłowo-Handlowym w Krakowie gdzie zajmował się przede wszystkim finansowaniem i restrukturyzacją firm branży energetycznej, hutniczej i górniczej.

W roku 2001 został Prezesem ds. finansowych giełdowej spółki „Huta Ferrum” S.A gdzie był autorem restrukturyzacji finansowej i strukturalnej przedsiębiorstwa.

W roku 2002 został Prezesem Zarządu Rafineria Trzebinia. To właśnie tam odnosił największe sukcesy. Jako pierwszy w Polsce „wybudował” instalację do produkcji estrów metylowych oraz gliceryny farmaceutycznej, stając się tym samym „pionierem polskich biopaliw”. Jako pierwszy rozpoczął również produkcję i sprzedaż oleju napędowego z 20% dodatkiem estrów metylowych, co dało podstawę do utworzenia przez Ministra Gospodarki normy jakościowej na to paliwo w 2005 r.

W 2006 roku zostaje Prezesem Zarządu Skotan SA doprowadzając tę Spółkę do jednego z najwyższych wzrostów akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Jako pierwszy w Europie Środkowo–Wschodniej „wybudował” instalację hydrorafinacji oczyszczonej parafiny na licencji jednej z największych firm na świecie - Exxon Mobil. Pozwoliło to na wykorzystanie produktów powstałych z przerobu ropy naftowej (parafiny) min. w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Także w Rafinerii Trzebinia przeprowadził skutecznie jedną z największych (ok. 300 mln zł) restrukturyzacji wymagalnych zobowiązań podatkowych.

W czerwcu 2006 zarzucono mu dokonanie uszczupleń w zakresie podatku akcyzowego w kierowanej przez niego Rafinerii na niespotykaną wcześniej kwotę 760 mln zł. Po dwóch latach organy podatkowe uznały prawidłowość wszystkich rozliczeń, przyznając jednocześnie rację w zakresie zastosowanej przez niego stawki podatkowej.

Po zakończeniu kadencji w Rafinerii Trzebinia zostaje Prezesem Zarządu giełdowej spółki Skotan S.A., doprowadzając do jednego z największych wzrostów wartości ceny akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Grzegorz Ślak otrzymuje Medal „Człowiek Roku 2005” przyznawany przez „Gazetę Krakowską” za „profesjonalizm w zarządzaniu firmą, wprowadzanie nowatorskich technologii, skuteczność w zdobywaniu nowych rynków oraz wspieranie kultury i sportu”.

W roku 2008 został Prezesem Zarządu Bioeton S.A. W tej spółce przeprowadził inwestycję kapitałową polegającą na przejęciu kontroli nad niemiecką firmą z branży energii odnawialnej BDK Kyritz GmbH.
W roku 2009 został prezesem zarządu BDK Kyritz GmbH w RFN. Przeprowadził w tej firmie restrukturyzacje finansową polegającą na odtworzeniu płynności finansowej firmy, która znajdowała się w tzw. „tymczasowej upadłości”.

W lipcu 2011 roku objął stanowisko Prezesa Zarządu firmy Wratislavia-Bio Sp. z o.o. wchodzącej w skład grupy kapitałowej Bartimpex S.A., zajmującej się produkcją estrów metylowych i wyższych kwasów tłuszczowych (biodiesla) oraz gliceryny surowej i farmaceutycznej. W momencie objęcia spółka nie prowadziła działalności operacyjnej oraz wykazywała łączną stratę za rok 2010 i I półrocze 2011 w wysokości ok. 40 mln zł. Po roku restrukturyzacji Wratislavia-Bio Sp z o.o. osiągnęła zysk za 10 miesięcy 2012 w wysokości ok. 18mln zł. Jednocześnie rozpoczął inwestycje mające na celu rozszerzenie działalności spółki o handel metanolem i bioetanolem. Podjął także kolejny w swej karierze pionierski projekt wytwarzania paliwa flotowego. Dzięki sprawnie przeprowadzonemu procesowi restrukturyzacji finansowej spółka nie tylko ochroniła miejsca pracy, ale również stworzyła kilkadziesiąt nowych stanowisk tylko w 2012 roku. W październiku 2012 rozpoczął następną w swojej karierze, pionierską inwestycję w branży biopaliw, pozwalającą na produkcje paliw z alg (paliwa trzeciej generacji), w przypadku skutecznego zakończenia będzie to pierwsza taka inwestycja w Europie.

Od października 2011 roku pełni równocześnie stanowisko Prezesa Zarządu spółki Akwawit-Polmos S.A. - producenta spirytusów i wódek, również wchodzącej w skład grupy kapitałowej Bartimpex S.A. W chwili objęcia firma wykazywała łączne straty na poziomie 60mln zł i od 2007 roku nie zanotowała dodatniego wyniku finansowego w żadnym roku bilansowym. Po 11 miesiącach na stanowisku Prezesa, m.in. dzięki zawarciu kontraktów ze światowymi koncernami alkoholowymi Brown-Forman (właścicielem marek Jack Daniels i Finlandia) na produkcję wódki Maximus oraz z koncernem Diageo (właścicielem marek Johnnie Walkier i Baileys) na produkcję wódki Smirnoff oraz skutecznej restrukturyzacji finansowej, firma zanotowała dodatni wynik finansowy na łączną kwotę ok 3 mln zł. W X 2012 podpisał kontrakt z włoską firmą CFT Packaging S.p.A.. na wykonanie dla firmy Akwawit-Polmos S.A. najnowocześniejszej w Polsce linii do produkcji wszelkiego rodzaju wódek, o wydajności 100 mln butelek rocznie. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2013 roku.

W ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi firmę HGBS Finanse.

Autor publikacji "Perspektywy rozwoju rynku biodiesla w Polsce i na świecie".

W swojej karierze był lub jest członkiem rad nadzorczych min: Orlen Oil S.A, J.W. Construction S.A., Orlen Asfalt S.A, Polonia Warszawa S.A., Euronaft Sp. z o.o.

Wielki miłośnik żużla i piłki nożnej. W roku 2004 i 2005 doprowadził klub żużlowy Unia Tarnów do pierwszych w jego historii tytułów Drużynowego Mistrza Polski na Żużlu. Od lat blisko związany z najlepszym polskim żużlowcem Tomaszem Gollobem, który oficjalnie przekazał mu złoty medal Indywidualnego Mistrza Świata zdobyty w roku 2010. W roku 2010 napisał również książkę Dlaczego dopiero teraz?! Gollob Mistrzem Świata. Historia prawdziwa.

Występuje w roli eksperta i komentatora Grand Prix na żużlu w telewizji Canal+.

W roku 2008 przeprowadził transakcję kapitałową polegająca na przejęciu kontrolnego pakietu akcji klubu piłkarskiego Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. przez akcjonariusza J.W. Construction S.A. W wyniku czego klub ten zmienił nazwę na Polonia Warszawa i siedzibę na miasto Warszawa. Była to pierwsza i jak dotychczas jedyna tego rodzaju transakcja na najwyższym szczeblu rozgrywek polskiej piłki nożnej.

Jest żonaty ma dwóch synów Bartłomieja i Huberta.

W roku 2005 w plebiscycie Gazety Krakowskiej został uznany Człowiekiem Roku za wdrażanie nowych technologii na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz skuteczność w zdobywaniu nowych rynków.

Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 4 czerwca 2003 r., za zasługi dla rozwoju przemysłu naftowego, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[1].

Prowadzi bloga poświęconego gospodarce: http://grzegorzslak.bblog.pl/

Przypisy