Grzegorz Halama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grzegorz Halama na Przeglądzie Kabaretów PaKA w 2007

Grzegorz Piotr Halama (ur. 2 stycznia 1970 w Świdwinie) – polski aktor kabaretowy, filmowy, teatralny, parodysta.

Absolwent technikum elektroniczno-elektrycznego w Koszalinie i studium aktorskiego L'Art Studio w Krakowie.

Działalność kabaretowa[edytuj]

Grzegorz Halama jako „Pan Józek”

Występuje pod szyldem „Grzegorz Halama Oklasky”. W Zielonej Górze od 1996 roku. Jest związany z tak zwanym Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym oraz środowiskową wytwórnią filmową A’YoY. Nakręcił w jej ramach wiele własnych krótkich form filmowych, a zagrał między innymi w filmie Robin Hood – czwarta strzała oraz jedną z głównych ról w filmie Nakręceni. Był członkiem kabaretu Hi-Fi do zakończenia jego działalności jesienią 2003.

Stał się popularny dzięki oryginalnej roli Śpiewającej Bakterii, a następnie jego parodia piosenek hip-hopowych pt. Śpiworki. Z tej piosenki pochodzi słynny tekst „Ja wiedziałem, że tak będzie”. W sierpniu 2000 piosenka ta przez trzy tygodnie utrzymywała się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki.

Obecnie z Jarosławem Jarosem przedstawia nowy program „Żule i bandziory”. Wykreował parodystyczną postać „mało inteligentnego” Pana Józka – hodowcy drobiu z Chociul, który bardzo chętnie udziela się we wszelkich wywiadach. Pierwowzorem tej postaci jest nauczyciel Koszalińskiego Zespołu Szkół Elektroniczno Elektrycznych, do którego uczęszczał Grzegorz Halama[1]. W latach 2002-2011 na antenie Polskiego Radia „Trójka” w programie „Urywki z rozrywki” co poniedziałek prezentował „Wywiady z Panem Józkiem”.

Od 13 marca 2010, brał udział w programie muzycznym „Tylko nas dwoje” w którym znajdował się w gronie uczestników programu, jego partnerką i nauczycielką wokalną była Małgorzata Ostrowska[2].

Życie prywatne[edytuj]

Dzieci: Anna, Piotr, Konrad.

Kalendarium[edytuj]

Dorobek aktorski[edytuj]

Filmy[edytuj]

Teatry TV[edytuj]

Dubbing[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Na podstawie Halama w Elblągu
  2. Wiosna w Polsacie: Nowe show z Dodą - Polsat, Doda | media2.pl, media2.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]