Grzegorz Matysik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzegorz Matysik
Ilustracja
Grzegorz Matysik (2008)
Data i miejsce urodzenia

14 czerwca 1960
Kraków

Zawód

aktor, reżyser, tłumacz

Grzegorz Matysik (ur. 14 czerwca 1960 w Krakowie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser oraz tłumacz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na scenie zadebiutował w 1982 r. rolą Ignaca w Transatlantyku Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W latach 1983–1986 pracował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie zagrał m.in. tytułową rolę w Irydionie Krasińskiego w reż. M. Grabowskiego. W tym czasie zagrał również trzy główne role w filmach fabularnych: Kłamczucha, Alabama, Mokry szmal.

Po 10-letnim pobycie w Austrii (1986 -1996), gdzie skończył studia reżyserskie na Hochschule fur Musik und darstellende Kunst – Max Reinhardt Seminar w Wiedniu i pracował jako aktor i reżyser w teatrze w Salzburgu, powrócił do Polski i rozpoczął współpracę z Teatrem STU w Krakowie. Na deskach tej sceny w 1999 r. zrealizował m.in. spektakl Eksperyment według własnego scenariusza, z Katarzyną Figurą w roli głównej. Współpracował również z Zespołem MW 2.

W czasie pobytu w Austrii założył w Wiedniu Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatralne ACT, które zajmuje się koprodukcją teatralną polsko-niemiecko-austriacką (m.in. Próby B. Schaeffera w reż. M. Grabowskiego).

W 1993 r. na stulecie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie wyreżyserował Wariacje Goldbergowskie G. Taboriego we własnym tłumaczeniu. Przetłumaczył również: Kuraż mojej matki G. Taboriego, Plac BohaterówT. Bernharda, Noc Weiningera J. Sobola, Młodość bez Boga Ö. von Horvátha.

Jest synem Ferdynanda (1931-2021) również aktora teatralnego i filmowego.

Wybrane realizacje teatralne[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]