Grzegorz Nagórski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzegorz Nagórski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 kwietnia 1964
Tczew

Instrumenty

puzon

Gatunki

jazz

Zawód

muzyk

Powiązania

New Coast i Young Power, Zbigniew Lewandowski Septet

Grzegorz Nagórski (ur. 11 kwietnia 1964 w Tczewie) – polski puzonista jazzowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta dwóch amerykańskich uczelni: Florida Atlantic University (1990-1991 klasa puzonu dr. Hachkrofta) oraz University of Miamii, który ukończył w 1993 tytułem magistra Jazz Performance. W 1992 został wykładowcą w klasie puzonu jazzowego, zespołów jazzowych, kształcenia słuchu oraz improwizacji w University of Miamii Jazz Department, a następnie w latach 1994-1995 wykładał w klasie puzonu jazzowego i klasycznego, zespołów jazzowych oraz literatury jazzowej w Florida Atlantic University. W 1999 został nauczycielem wydziału jazzu na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W październiku 2001 został starszym wykładowcą Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Stale współpracuje również z Instytutem Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest też wykładowcą w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Oprócz tego zajmował się prowadzeniem letnich kursów i warsztatów jazzu w Polsce (Chodzież, Gdańsk, Michałowice, Pułtusk, Puławy, Trzciel, Nysa) oraz poza granicami kraju (Green Bay).

Laureat Konkursu Złota Tarka w 1983[1] roku i I Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej (1986).

Był członkiem zespołów New Coast i Young Power, a także Zbigniew Lewandowski Septet. W 2007 roku reaktywował swój kwartet i nagrał (wraz z Pawłem Tomaszewskim, Andrzejem Święsem i Łukaszem Żyta) płytę pt. Dedication na której znalazły się jego własne kompozycje. W 2010 ukazała się płyta Over and Over, która również zawiera wyłącznie autorskie kompozycje Grzegorza Nagórskiego.

Od 1996 do chwili obecnej jego nazwisko regularnie znajduje się na pierwszej pozycji w ankietach magazynu Jazz Forum jako Najlepszego Polskiego Puzonisty Jazzowego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Oferta sprzedaży domeny puzon.pl (puzon), www.puzon.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).