Grzegorz Wrochna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzegorz Jacek Wrochna
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1962
Radom
Profesor dr hab.
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Grzegorz Jacek Wrochna (ur. 13 marca 1962 w Radomiu) – polski fizyk, prof. dr hab., były dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem radomskiego VI LO im. J. Kochanowskiego. W latach 1981-1986 studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Od 1986 r. pracował jako asystent w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UW. W 1991 obronił pracę doktorską wykonaną pod kierunkiem prof. A. K.Wróblewskiego.

W latach 1991-1998 pracował w Europejskim Laboratorium Cząstek Elementarnych CERN w Genewie. W roku 1998 uzyskał stopień doktora habilitowanego nadany przez Radę Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1999-2006 był zatrudniony na stanowisku docenta Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ). Kontynuował prace nad eksperymentem CMS oraz zaproponował i rozpoczął własny eksperyment astrofizyczny Pi of the Sky. 30 października 2006 r. odebrał nominację na stanowisko Dyrektora IPJ.

W roku 2009 otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Do 25 października 2015 r. przewodził tworzeniu Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

W 2006 r. został członkiem Zespołu Roboczego ds. Kategoryzacji Instytutów Fizyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), członkiem Komisji Fizyki Jądrowej Rady Atomistyki a także Państwowej Agencji Atomistyki (PAA). Obecnie jest profesorem zwyczajnym w Zakładzie Fizyki Wielkich Energii (BP3) i Pełnomocnikiem Dyrektora NCBJ ds. Współpracy Międzynarodowej.

Profesor Wrochna zasiada w Międzywydziałowym Zespole Eksperckim ds. Gospodarki Energetycznej PAN, w Komitecie Problemów Energetyki PAN, w Radzie Naukowej Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego, w Radzie Naukowej Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, w Radzie ds. Polityki Innowacji przy Prezydencie m.st. Warszawy oraz Radzie Nadzorczej PGE EJ1[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Z żoną Małgorzatą, lekarzem med. i malarką, ma czwórkę dzieci.

Osiągnięcia naukowe[edytuj | edytuj kod]

Prof. Wrochna ma znaczący wkład we współpracę polskich uczonych z wieloma ośrodkami na świecie zajmujących się badaniami cząstek elementarnych w CERN pod Genewą. Przez wiele lat uczestniczył w poszukiwaniu bozonu Higgsa, który został odkryty w 2012 roku[3].

  • W listopadzie 2012 r. prof. Wrochna został wyróżniony naukowym odznaczeniem SciVall Best Connectivity Award, tytuł przyznany za najbardziej efektywną współpracę z innymi naukowcami na poziomie międzynarodowym przez Fundację Edukacyjna Perspektywy oraz wydawnictwo Elsevier.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]