Gubernia słobodzko-ukraińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gubernia słobodzko-ukraińska 1802
Herb guberni

Gubernia słobodzko-ukraińska (ros. Слободско-Украинская губерния) – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego (gubernia) istniejąca w latach 1765-1780 i 1797-1835 ze stolicą w Charkowie.

Pierwsza gubernia słobodzko-ukraińska (1765-1780)[edytuj | edytuj kod]

Gubernia utworzona manifestem Katarzyny II z terytorium Ukrainy Słobodzkiej, zorganizowanej w półautonomiczny system pułkowy, który przy przekształceniu w gubernię zlikwidowano. Gubernia była podzielona na pięć prowincji (sumską, charkowską, ochtyrską, izjumską i ostrogoską) odpowiadających zlikwidowanym terytoriom pułkowym, zaś prowincje – na komisariaty.

Gubernia została zlikwidowana 25 kwietnia?/6 maja 1780 i przekształcona w namiestnictwo charkowskie, przy czym komisariat sudżański został przekazany do namiestnictwa kurskiego, zaś prowincję ostrogoską z częścią prowincji izjumskiej z miastem Kupiańsk podporządkowano namiestnictwu woroneskiemu.

Druga gubernia słobodzko-ukraińska (1796-1835)[edytuj | edytuj kod]

Gubernia utworzona ukazem Pawła I w miejsce namiestnictwa charkowskiego. Przy utworzeniu przywrócono w skład terytorium guberni powiaty prowincji ostrogoskiej i części izjumskiej podporządkowane w 1780 namiestnictwu woroneskiemu: biłowodzki, bohuczarski, liwenski, kalitwiański, kupiański i ostrogoski. Utworzono powiat starobielski. W 1802 wszystkie te powiaty, z wyjątkiem kupiańskiego powróciły do guberni woroneskiej. W 1824 ponownie przyłączono do guberni słobodzko-ukraińskiej powiat starobielski.

5 grudnia?/17 grudnia 1835 przemianowana na gubernię charkowską bez zmiany granic i wewnętrznego podziału administracyjnego.

Bibliografia, literatura, linki[edytuj | edytuj kod]

  • Слобідсько-Українська губернія w: Енциклопедія історії України: Т. 9. Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. – Київ 2012, Wyd. «Наукова думка». ISBN 966-00-0632-2